Ένας Μπαστακός (και ένας Πολίμος), δεν έφερε την άνοιξη για Παναχαϊκή και σε Βόλο!

Νέα νίκη, έστω και δύσκολη για τους Θεσσαλούς, οι οποίοι κατέβαλαν την αντίσταση της Παναχαϊκής, στη 12η στροφή της Football League.

Με τον Μάντζη να σκοράρει στο 89′, ο Βόλος επιβλήθηκε των Αχαιών με 2-1 στη Νεάπολη. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 15′ με τον Γκαλίτσιο, πριν ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι στο 45′ με τον Μπαστακό.

Ήταν μια αμφίρροπη αναμέτρηση που θα μπορούσε να καταλήξει στον οποιοδήποτε, με τους Πατρινούς να στέκονται καλά και να χάνουν στις λεπτομέρειες από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας.

Το ματς:

Δοκάρι μόλις στο 9′ είχαν οι Αχαιοί με τον Τσελεπίδη, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν τελικά το σκορ στο 15′ με κοντινή προβολή του Γκαλίτσιου, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Στο 40′ ο Κυνηγόπουλος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καραγκιολίδη σε τετ α τετ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Εντέλει, το 1-1 έγινε στο λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Μπαστακό να νικάει τον γκολκίπερ των Θεσσαλών με πλασέ, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η αναμέτρηση είχε καλό ρυθμό στο δεύτερο 45λεπτο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν κάποιες καλές στιγμές στα πρώτα 20 λεπτά της επανάληψης, χωρίς όμως κάποιο γκολ. Οι εκατέρωθεν ευκαιρίες συνεχίζονταν, αλλά το 1-1 παρέμενε, καθώς είτε οι γκολκίπερ σταματούσαν το 2-1, είτε οι προσπάθειες των «μονομάχων» έφευγαν άουτ. Τελικά ο Βόλος πέτυχε το γκολ της νίκης στο 89′ με τον Μάντζη, ο οποίος συνέχισε να… πυροβολεί για ακόμη μία αγωνιστική.

Σκόρερ: 15′ Γκαλίτσιος, 89′ Μάντζης – 45′ Μπαστακός

ΒΟΛΟΣ (Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης, Καμπαγέρο, Πίτου Γκαρσία, Λούκας, Πέντα (53′ Ηλιόπουλος), Κότο, Μάντζης.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας (41′ Σωτηράκος), Πλέγας (46′ Μουστακόπουλος), Αργυρόπουλος (81′ Καρατσανάκοφ), Παπατόλιος, Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος, Μπαστακός

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Αΐναλής, Τοροσιάδης (Μακεδονίας).