Καλαμάτα

Ένωση Πελλάνας – Μαύρη Θύελλα 0-4 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ένωση Πελλάνας – Μαύρη Θύελλα 0-4  (ΤΕΛΙΚΟ)

Το Sportstonoto.gr σας   ενημέρωσε για την εξέλιξη του φιλικού της Πελλάνας με την Καλαμάτα από το Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης, με την άνετη νίκη της Καλαμάτας με 0-4!

Ένωση Πελλάνας-   Π.Σ. “Η Καλαμάτα”:

Με δέκα λεπτά καθυστέρηση, στις 6.10′ δηλαδή  ξεκίνησε το φιλικό αυτό ματς, μπροστά σε 300 περίπου – το πολύ  – φιλάθλους στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης.

Το (πρώτο) γκολ στον αγώνα, μόλις  στο 4′ για τη Μαύρη Θύελλα με τον νεαρό  Δήμο (0-1),  με ωραίο πλασέ από κοντά! 0-1 λοιπόν στη Σπάρτη για την Καλαμάτα!

Σαφώς καλύτερη η Καλαμάτα στο πρώτο αυτό δεκάλεπτο.

Είμαστε στο 14′ πλέον και πάντα στο 0-1 για τη Μαύρη Θύελλα μέσα στην Σπάρτη επί της  τοπικής Πελλάνας.

Καλή φάση στο 17′ για την Πελλάνα, όταν πάσα του Σωτηρόπουλου, χλιαρό πλασέ του Σαμπατάκου, μπλόκαρε εύκολα ο Κασωτάκης.

Στο 28′ σουτ  και πάλι του Δήμου από καλή θέση, δεν ανησυχεί τον Πατσιογιώργο  της Πελλάνας και στο 30′  ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Αναστασάκο να μην βρίσκει τον Σαμπατάκο ο οποίος από δεξιά ήταν σε πολύ καλή θέση.

Στο 36′ πλέον και πάντα στο 0-1 για την καλή σχετικά σήμερα Καλαμάτα στην Σπάρτη. Πολύ… ζωηρή όμως  και η Πελλάνα.

Οριζόντιο δοκάρι για την Καλαμάτα με τον Γκελγκέρια σε απευθείας εκτέλεση φάουλ από αριστερά, μπλοκάρει ο Πατσιογιώργος  στη συνέχεια την μπάλα. Η φάση αυτή στο 40′.  Ανώτερη σίγουρα στο πρώτο μέρος τη Μαύρη Θύελλα, την όχι καλή όμως, ξαναλέμε, Πελλάνα.

Στο 44′  είχαμε κίτρινη στον Σωτηρόπουλο της Πελλάνας – πολύ καλός σήμερα – και στο 45′,  μεγάλη ευκαιρία για τον… Στεργίδη της Καλαμάτας,  ο οποίος με κεφαλιά, αστοχεί σε κενή εστία μετά από ωραία κίνηση και σέντρα του Δήμου από αριστερά.

Φοβερός σήμερα ο Δήμος, λίγος ξανά ο Στεργιάδης,  Τουλάχιστον έως τώρα, στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. 0-1 πάντα η  καλύτερη από τους γηπεδούχους Μαύρη Θύελλα την καλή πάντως Πελλάνα.

Ξεκίνησε πλέον και το 2ο ημιχρόνο στη Σπάρτη..

Στο 55′ και πάλι γκολ η Μαύρη Θύελλα, καθώς ο νεαρός Βαγγέλης Αλεξόπουλος με πολύ ωραία κίνηση, πλασάρει κάνοντας το 2-0 για την Καλαμάτα.

Καταιγίδα σήμερα η Μαύρη Θύελλα, καθώς στο 60′ νέο γκολ, πάλι ο Αλεξόπουλος και το 3-0 για την Καλαμάτα με σουτ από το ύψος της περιοχής!

Στο 84′ έχουμε νέο γκολ για Μαύρη Θύελλα, ξανά! Πέναλτι λοιπόν για την Καλαμάτα με τον Σαμπσόν που το κέρδισε κιόλας, να κάνει εύκολα το 4-0.

92′ Τέλος του φιλικού, με άνετη επικράτηση της Μαύρης Θύελλας επί της Πελλάνας

Διαιτητής: Παναγάκος Βοηθοί: Ισάκοβ, Σόβολος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ένωση Πελλάνας (Τσίρκοβιτς): Πατσογιώργης, Παναγιωτίδης, Λαμπρόπουλος, 2 Πλατάνας, Ρασσιάς, Αναστασάκος, Καρδάρης, Σικαλόπουλος, Σωτηρόπουλος, Σαμπατάκος, 9 Mπουλγαρίδης.

Στον πάγκο: 15 Γκιμούσης, 3 Κοντογιάννης, 14 Σπυρόπουλος, 16 Δημητρέλης, 17 Αϊβαλιώτης, 4 Πετρίδης

Π.Σ. “Η Καλαμάτα” (Βούζας): Κασωτάκης, 3 Γκελγκέρια, 5Τσιβελεκίδης, 4 Μάκος, 2 Τσουβαλτσίδης, 6 Ζαχαρόπουλος, 8 Ακριστινέϊ, 10 Δήμος, 7 Στεργίδης, 11 Καζβιρόπουλος, 9 Αλεξόπουλος.