Σπορ

Έντονη και τριπλή δράση για τον Ευκλή την προηγούμενη Κυριακή.

Την περασμένη Κυριακή (9/6ου) ο δραστήριος καλαματιανός Σύλλογος Πεζοπόρων – Ορειβατών Καλαμάτας ”Ο Ευκλής’‘ είχε τριπλή και έντονη δράση !!

Ο τριαθλητής του Ευκλή Κων/νος Κρανιώτης κατέκτησε την 1η θέση στην ηλικιακή του κατηγορία (30 – 34 ετών), με συνολικό χρόνο 1 ώρα, 20 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα στην απόσταση Sprint στο Porosea 2019 στον Πόρο.

Οι πενήντα λάτρεις της φύσης και πεζοπόροι του Ευκλή την ίδια ημέρα γνώρισαν και περπάτησαν τα όμορφα, πετρόκτιστα καλντερίμια της Μεσσηνιακής Μάνης.

Τέλος δύο αθλητές του τμήματος αγωνιστικής ποδηλασίας, ο Βασίλειος Μυστριώτης και ο Παντελεήμων Σταμάτης συμμετείχαν σε έναν απαιτητικό αγώνα δρόμου των 126,7 χλμ. με την επωνυμία Gran – Fondo Delphi στους Δελφούς.
Ο μεν Μυστριώτης κατέκτησε την 2η θέση στην κατηγορία του Μάστερ Δ΄ (60 ετών και άνω), ο δε Σταμάτης τερμάτισε 9ος στην κατηγορία του Μάστερ Β΄ (40 – 44 ετών).
Όπως μας δήλωσαν οι καλαματιανοί αθλητές ήταν ένας δύσκολος αγώνας, με υψομετρικά ανάβασης 2225 μ. και με αφόρητη ζέστη, παρ΄ όλα αυτά οι δύο ποδηλάτες κατάφεραν να τερματίσουν τον αγώνα, που διοργανώνει για 9η χρονιά ο Α.Ο. Θυσέας και προσελκύει σπουδαίους αθλητές και πρωταθλητές της αγωνιστικής ποδηλασίας.