Επιστροφή με νίκη ο Ηρακλής 3-1 την ΑΕ.Ευόσμου

Μετά από δυο ανεπιτυχή αποτελέσματα απέναντι σε Παραλίμνι (2-2) και Σοχό (1-1), ο Ηρακλής Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών, καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θωμά Τσίτα, επικράτησε 3-1 της ΑΕ Ευόσμου στο γήπεδο των Αμπελοκήπων. Παρά τη νίκη, η διαφορά από την κορυφή παραμένει στους πέντε βαθμούς και πλέον η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι της Κυριακής (16/5, 17.00) με αντίπαλο την ΑΕ Διδυμοτείχου. Αγωνία επικρατεί στο κυανόλευκο στρατόπεδο, καθώς ο Πουρτουλίδης τραυματίστηκε και αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στον Ηρακλή, με τον Μεληκιώτη από πολύ κοντά να μην μπορεί να νικήσει τον Μπαϊμάκη, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του επιθετικού των «κυανολεύκων» στο 12΄.

Δέκα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, αυτή τη φορά με τον Παπαδόπουλο, όμως το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η πίεση του Ηρακλή απέδωσε καρπούς στο 31΄, καθώς άνοιξε το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρτινς. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή για τον καταλογισμό του πέναλτι, καθώς θεωρούν ότι ο Τσίτας έπεσε μόνος του.

Και λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι πήραν αέρα δυο τερμάτων με σκόρερ τον Τσίτα. Ο Μαγκούτης έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο έμπειρος φορ με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπαϊμάκη για το 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 52΄ η ομάδα του Ευόσμου μείωσε σε 2-1 με τον Λάμι. Εννιά λεπτά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σουτ του Κιλιντάρη πέρασε άουτ.

Τα πάντα τελείωσαν στο 83΄ με τον Παπαδόπουλο να πιάνει ένα τρομερό σουτ και να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις:

Ηρακλής: Μέλκας, Παναγιωτίδης, Κοντέων, Μαγκούτης, Μάρτινς, Τσίτας (81΄ Πιπερτζής), Πουρτουλίδης (13΄ Παπαδόπουλος Γ.), Μεληκιώτης (66΄ Λίτσιος), Καθάριος (66΄ Αργυρίου), Χατζής (81΄Μάντικας), Κανακούδης

ΑΕ Ευόσμου: Μπαϊμάκης, Σαπιασβίλι, Πολιανίδης, Μακρόπουλος, Κίρκου, Κουλάκου, Ντόκου, Βουτσάς, Λάμι, Καρανδρέας, Κιλιντάρης