«Έπνιξε» τον Ερυθρό Αστέρα και πήρε παλικαρίσιο διπλό ο Παναθηναϊκός! (+video)

«Απέδρασε» από το Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός!

Αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον… τοίχο στα τελευταία λεπτά, οι «πράσινοι»… έπνιξαν με την άμυνά τους τον Ερυθρό Αστέρα και με μπροστάρηδες τους Γκουντάιτις και Πονίτκα πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη (75-77) στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι Σέρβοι ήταν στο +5 (73-68) στα 2:30’’ πριν το φινάλε, αλλά ο Λιθουανός σέντερ και ο Πολωνός… υπέγραψαν την ανατροπή (73-75), που ήταν αρκετή για το ροζ φύλλο.

Πρώτος σκόρερ ο Γκριγκόνις με 17 πόντους, με τον Γκουντάιτις να είχε 12π. και τον Πονίτκα 10π.

Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο πρώην «πράσινος» Μπέντιλ με 18 πόντους, ενώ ο άλλοτε «ερυθρόλευκος» Μάρτιν είχε 12π.

Με τους Παπαγιάννη, Γουίλιαμς, Γκριγκόνις, Άντριους και Λι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Η κακή περιφερειακή άμυνα και ο πολύ ορεξάτος Μπέντιλ έφεραν τους «πράσινους» στο -5 (11-6), στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Με τον Γκριγκόνις «φορτωμένο» με φάουλ, η αντίδραση του «τριφυλλιού» ήρθε από τον Άντριους, ο οποίος με ένα δικό του 6-0 τους έβαλε μπροστά (11-12). Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός δεν είχε… αντίδοτο στην άμυνα για τον Μίτροβιτς, ο οποίος έστειλε τον Ερυθρό Αστέρα στο +4 (18-14), στο 7’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Σέρβοι είχαν τον έλεγχο και λόγω της αστοχίας των παικτών του Ράντονιτς έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 (24-18).

Με καλές άμυνες ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, κάνοντας επιμέρους σκορ 2-9 για το προβάδισμα (26-27), στο 13’. Ακολούθησαν σερί λάθη από τους «πράσινους», με τον Ερυθρό Αστέρα να βρίσκει καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και να ξεφεύγει στο +5 (34-29), στο 15’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Ράντονιτς. Με μπροστάρηδες τους Γκριγκόνις και Παπαγιάννη το «τριφύλλι» πήρε τα ηνία του ματς και όχι μόνο πέρασε μπροστά αλλά με τον «ζεστό» Λιθουανό πήγε στα αποδυτήρια με το +4 (38-42).

Με «όπλο» την άμυνά του και τον Παπαγιάννη, ο οποίος πήγε στο +6 (40-46) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με ένα μίνι ξέσπασμα του Μπέντιλ και μείωσε στον πόντο (45-46), στο 24’. Στη συνέχεια, τα λάθη και η αστοχία από τη γραμμή των βολών του παικτών του Ράντονιτς έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να επιστρέψουν και να πάρουν το προβάδισμα (51-50), στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς έπεσε κατακόρυφα, με τις δύο ομάδες να παίζουν σκληρά και να σκοράρουν κυρίως εκμεταλλευόμενες το μπόνους των βολών και το «τριφύλλι» να ανακτά το προβάδισμα (54-56) και να ολοκληρώνει την τρίτη περίοδο μπροστά (56-57).

Με πρωταγωνιστή τον Πονίτκα, ο Παναθηναϊκός πήγε στο +3 (58-61) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο, αντί να βρουν μομέντουμ, οι «πράσινοι» άρχισαν τα φθηνά λάθη, με τον Ερυθρό Αστέρα να το αποκτά και με τους Μάρτιν και Ντόμπριτς να πηγαίνει στο +5 (68-63), στο 35’. Ακολούθησε ένα τρίποντο του Γκριγκόνις, με το καλάθι και φάουλ του Μάρτιν να φτάνει τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (73-68), την οποία οι Σέρβοι κράτησαν μέχρι το 37’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Ράντονιτς έβγαλαν απανωτές άμυνες και με τον Γκουντάιτις να τους παίρνει στις πλάτες του ισοφάρισαν (73-73). Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις, με τον Πονίτκα να κλέβει και να κάνει το 73-75, στα 21’’ πριν τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, το ματς πήγε στη… ρουλέτα των βολών και με τον Παναθηναϊκό να ήταν ψύχραιμος, πήρε τη νίκη με το τελικό 75-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77