Έργο… Αντόν Καρατσανάκοφ και 0-2 η Πανάχα, στην Κόρινθο!

Έργο…  Αντόν Καρατσανάκοφ και 0-2 η Πανάχα, στην Κόρινθο!

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες η Παναχαϊκή νίκησε την Κόρινθο 2006 με 2-0 στην ομώνυμη πόλη και προκρίθηκε στους ομίλους του Κυπέλλου Ελλάδας. Μεγάλος πρωταγωνιστής και σκόρερ των δύο τερμάτων των Πατρινών, ο Αντόν Καρατσανάκοφ.

Οι “κοκκινόμαυροι” έδειξαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης τις διαθέσεις τους και στο 2’ πήραν κεφάλι στο σκορ, με τον Καρατσανάκοφ να νικά τον γκολκίπερ της Κορίνθου από κοντά, μετά από γύρισμα του Αντωνακόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν σε αυτό το μοτίβο και στο 11’, είδαν το σουτ του Πολίμου να περνά ελάχιστα άουτ δεξί δοκάρι των Κορίνθιων. Εννιά λεπτά μετά, το ωραίο σουτ του δραστήριου Καρατσανάκοφ από το σημείο του πέναλτι προσέκρουσε στο δοκάρι του Σκούρτη. Παρά την υπεροχή της, η Παναχαϊκή δεν κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα, με το σκορ να παραμένει στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος και στο 51’ το πλασέ του Αντωνακόπουλου μπλόκαρε σταθερά ο Σκούρτης, ενώ στο 58’ οι Αχαιοί έκαναν και το 2-0, με την εύστοχη εκτέλεση φάουλ του Καρατσανάκοφ.

Στο 65’ και έπειτα από φάουλ του Φίλη, ο Τζανέτος έπιασε την κεφαλιά, η οποία πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σκούρτη, στην πρώτη καλή στιγμή της Κορίνθου στο ματς. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο 72’, το σουτ του Τζανέτου σταμάτησε ο Καπουταγλής, ενώ πέντε λεπτά μετά η κεφαλία του Μωραΐτη πέρασε άουτ.

Κόρινθος 06: Σκούρτης, Κοτόφ, Φίλης, Μαγκίνας, Μαυρέλης (63’ Γκουριώτης), Βασιλάρης, Τριμπόνιας, Τσατσόπουλος (46’ Αμπαδιωτάκης), Καμπιώτης, Τζανέτος, Κάπλατζης (75’ Βρενόζι).

Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπουταγλής, Πολίμος, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Τσελεπίδης, Παπατόλιος (65’ Σταυρόπουλος), Πλέγας, Καρατσανάκοφ (72’ Μωραΐτης), Κυνηγόπουλος, Κόλ (54’ Ελευθεριάδης), Αντωνακόπουλος.

Διαιτητής: Ντάουλας  (Δ. Αττικής)

Βοηθοί: Οικονόμου (Δ. Αττικής), Πλάκας (Δ. Αττικής)