Έργο Κετικίδη, Σαμπατάκου και Μάνου, το τεράστιο “διπλό” (2-3) του Βλαχιώτη στην Βοιωτία!

Από τους καλύτερους προπονητές σε όλη την Γ' Εθνική, ο Γιώργος Κετικίδης!

Πολύ μεγάλο, τεράστιο “διπλό”  σωτηρίας του Αστέρα Βλαχιώτη στην έδρα του Αμβρυσσέα Διστόμου με τελικό σκορ 2-3, έργο κυρίως του Γιώργου Κετικίδη – και των Γιώργου  Σαμπατάκου και Μάνου βέβαια –  και αυτό, του θαυμάσιου αυτού προπονητή που πήγε την Βοιωτία παρακαλώ με 12 (!) επί της ουσίας μόνο παίκτες και πήρε την νίκη επί της πολύ δυνατής και εύρωστης οικονομικά εκεί τοπικής ομάδας.

Η Λακωνική ομάδα έκανε σπουδαία εμφάνιση και με χατ τρικ του Σαμπατάκου αλλά και απόκρουση του  τρομερού επίσης Μάνου σε πέναλτι του αντιπάλου, πήρε μια μεγάλη νίκη.

Μόλις στο 5′ λεπτό ο Σαμπατάκος άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, στο 22′ ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι αλλά αμέσως μετά στο 25′ ο Σαμπατάκος με σουτ έκανε το 1-2.

Πιο αναλυτικά, στο 22’ παίχτης των φιλοξενούμενων ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο, ο Μανιδάκης έπιασε το σουτ, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Μάνος, μπλόκαρε και στην συνέχεια έβγαλε την μπάλα πλάγια για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον συμπαίχτη του.
Με το που έδωσε το σύνθημα ο διαιτητής να εκτελεστεί το πλάγιο η μπάλα πήγε στον Ιβανοφ, ο οποίος ήταν μόνος λίγο έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων. Προχώρησε, μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι στον Μάνο και πλάσαρε εύστοχα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να ισοφαρίσει σε 1-1.
Η ενέργεια αυτή προκάλεσε την έντονη αντίδραση των φιλοξενούμενων οι οποίοι κινήθηκαν προς το μέρος του και δημιουργήθηκε ένταση για πολλά λεπτά στον αγωνιστικό χώρο  καθώς οι φιλοξενούμενοι φώναζαν ότι δεν τηρήθηκε το “fair play”.
Μετά από αρκετά λεπτά… διαβουλεύσεων και συζητήσεων, το παιχνίδι συνεχίστηκε και οι γηπεδούχοι στα πλαίσια του “fair play” ουσιαστικά άφησαν τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν με τον Σαμπατάκο να μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα και 1-2.

Στο 44’ όταν ο Μανιδάκης έβγαλε την ωραία κάθετη πάσα στην πλάτη των αμυντικών, ο Ιβανοφ ο οποίος κινήθηκε γρήγορα και σωστά βρέθηκε απέναντι στον Μάνο, πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του και στην συνέχεια με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για να ισοφαρίσει σε 2-2.

Στο 75′ λεπτό ο Σαμπατάκος με έξοχη προσπάθεια και άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-3 δίνοντας μια τεράστια εκτός έδρας νίκη στον Αστέρα.

Στο 84’ και μετά από μια φάση διάρκειας στα καρέ των φιλοξενούμενων ο Ιβάνοφ βρέθηκε μέσα στην περιοχή σπρώχτηκε «καθαρά», έπεσε και ο διαιτητής αμέσως έδειξε την άσπρη βούλα.
Την ποινή εκτέλεσε ο Αντωνίου, αλλά ο Μάνος έπεσε στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε και έτσι κράτησε την υπερπολύτιμη νίκη για την ομάδα του. Η αναμέτρηση έληξε με 6 λεπτά καθυστέρηση.

ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ),  ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ  ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΜΑΡΙΟΣ
(ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ),  ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ(ΧΙΟΥ) , οι καλοί διαιτητές σήμερα του αγώνα στο Δίστομο.

Αμβρυσσεάς Διστόμου: Ντουμάνης – Στασινόπουλος, Τέλλος, Ζυγογιάννης, Σταρις – Μανιδάκης, Βλάχος – Σένκα, Αντωνίου, Ιβανοφ – Όλα.
Στον πάγκο: Ιωαννίδης – Μουντοκαλάκης, Φωτόπουλος, Καραλής, Κατελούζος.

Αστέρας Βλαχιώτη: Μάνος, Κολιάκος, Κοτσάλης, Καρνιάτης, Λεμονίτης, Παναγόπουλος, Ισμαέλ, Σαμπατάκος, Κιν και Μπερδούσης (90′ Καλαμπόκης).

•  Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Μανώλη Μπέμπη ο οποίος επί σειρά ετών διετέλεσε πρόεδρος του Αστέρα Βλαχιώτη που «έφυγε» χθες, Σάββατο…