Εργοτέλης – Λεβαδειακός 0-1: Στα ψηλά οι πράσινοι, στα χαμηλά οι κρητικοί…

Δεύτερη ήττα στο Παγκρήτιο στάδιο για τον Εργοτέλη. Μετά τον Ιωνικό στην πρεμιέρα ήταν η σειρά του Λεβαδειακού να φύγει με το “διπλό” από το Ηράκλειο.

Πολύ καλύτερος στο πρώτο τέταρτο ο Εργοτέλης που έκλεισε τον Λεβαδειακό στην περιοχή του, ισορρόπησαν στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι. Από μία μεγάλη ευκαιρία για κάθε ομάδα στο πρώτο μέρος.

Στο ίδιο υποτονικό και ισορροπημένο τέμπο κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο με τη διαφορά ότι η ομάδα της Λειβαδιάς ήταν πιο απειλητική στις λιγοστές καλές στιγμές της. Σε μία από αυτές μπήκε και το γκολ της νίκης.

Δείτε ακόμη:

Super League 2: Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής και η βαθμολογία

Εργοτέλης – Λεβαδειακός 0-1: το γκολ και τα HIGHLIGHTS (video)

Η εικόνα του αγώνα στο Παγκρήτιο στάδιο:

7′ Ο Κόατενγκ πήρε την μπάλα εντός περιοχής με πλάτη στην εστία, επιχείρησε ένα δυνατό γυριστό σουτ στη γωνία, αλλά ο Γκέκας απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο σε πλάγιο.

11′ Και πάλι ο Κόατενγκ, έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, ωστόσο το μακρινό σουτ που δοκίμασε ήταν άστοχο. Προηγήθηκε εκτέλεση φάουλ του Μπουτσάκη από δεξιά και η απομάκρυνση των αμυνομένων έφερε τη μπάλα στον Κόατενγκ.

17′ Μακρινό σουτ του Μπάτζιου μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού.

26′ Γέμισμα στην περιοχή του Μεχία από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πέρασε απευθείας άουτ.

40′ Ο Κατσούρι πάσαρε στον Κωστανάσιο, εκείνος επιχείρησε σέντρα, όμως ο Κόατενγκ δεν πρόλαβε να κάνει επαφή με τη μπάλα.

44′ Ο Ενομό απέφυγε τον Μπάτζιο, σέντραρε από αριστερά βρίσκοντας στην απέναντι πλευρά τον Μαρίνο, ο οποίος σουτάρε με τη μία αλλά ο Κατσιμήτρος με εντυπωσιακή επέμβαση παραχώρησε κόρνερ.

50′ Κεφαλιά από τον Νίλι η μπάλα πάνω από την εστία του Κατσιμήτρου μετά από σέντρα του Ενομό.

72′ Η κεφαλιά του Καραχάλιου (έπειτα από εκτέλεση φάουλ από αριστερά) δεν ανησύχησε τον Κατσιμήτρο, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

78′ Εντυπωσιακή ατομική ενέργεια ο Τζώρας, βγήκε τετ α τετ με τον Κατσιμήτρο, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη.

80′ ΓΚΟΛ 0-1. Τραγικό λάθος του Εργοτέλη στη μεσαία γραμμή, ο Μεχία επιχείρησε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Πολέτο με ψύχραιμο τελείωμα από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.
81′ Σέντρα του Μποζατζίδη από αριστερά ο Άππι έκανε την προβολή, αλλά ήταν άστοχη.

90+2′ Εκπληκτική επέμβαση του Νέστορα Γκέκα σε σουτ του Μανουσάκη έπειτα από σέντρα του Κατσούρι. Το νέο σουτ του Αλεξάκη ήταν άστοχο.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (75′ Ποζατζίδης), Μαζουξής, Μπάτζιος, Πέιος (60′ Άππι), Τσέλιος, Μπουτσάκης (75′ Αλεξάκης), Κατσούρι, Κωστανάσιος (55′ Μπότε), Κόατενγκ (55′ Κόνραντ), Μανουσάκης.

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος, Καραχάλιος, Μεχία, Κονέ (60′ Νίκας), Πολέτο (87′ Θεοχάρης), Μαρίνος (46′ Συμελίδης), Νίλι, Ενομό (67′ Τζιώρας).

Ο Εργοτέλης μετρά δύο ήττες (και μάλιστα εντός έδρας) σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα, παραμένει χωρίς βαθμό και γκολ κι ετοιμάζεται για την αναμέτρηση της Τετάρτης στα Περιβόλια με τα Χανιά στο Κρητικό ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής.

Από την άλλη πλευρά ο Λεβαδειακός πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε τρία παιχνίδια και παραμένει αήττητος (δύο νίκες – μία ισοπαλία). Η μόνη του απώλεια ήταν το ισόπαλο 1-1 με τα Χανιά στην έδρα του, ενώ την 4η αγωνιστική υποδέχεται την Ξάνθη.