Έριξε… νοκ άουτ τον ΠΑΟΚ και πάτησε κορυφή η ΑΕΚ!

Τεράστιο διπλό για την ΑΕΚ, που πέρασε με 1-0 από την Τούμπα χάρη σε γκολ του Αραούχο στο 80′ και έπιασε τον Παναθηναϊκό στην κορυφή – με τον ΠΑΟΚ να μένει στο -6.

Σε ένα ματς με μεγάλο πάθος και ένταση, η Ένωση επιβλήθηκε 1-0 του ΠΑΟΚ χάρη σε γκολ του Αραούχο στο 80ο λεπτό και έπιασε τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας των playoffs της Stoiximan Super League.

Αντιθέτως, οι Θεσσαλονικείς έχασαν πολύτιμο έδαφος, μένοντας πλέον στο -6 από την πρώτη θέση.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη των «κιτρινόμαυρων» επί του συγκεκριμένου αντιπάλου μετά τα playoffs του 2020, μετρώντας έκτοτε επτά ματς χωρίς επιτυχία στην Τούμπα.

Στο μυαλό του κόουτς

Ο –τιμωρημένος- Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε τον γνωστό σχηματισμό 4-2-3-1, έχοντας τον Κοτάρσκι στην εστία, τον Σάστρε δεξί μπακ, τον Ρ. Σοάρες αριστερό και τους Ίνγκασον-Κουλιεράκη στο κέντρο της άμυνας.

Στον άξονα βρέθηκαν οι Σβαμπ-Αουγκούστο, με Νάρεϊ, Κωνσταντέλια και Α. Ζίβκοβιτς πίσω από τον Ολιβέιρα.

Ο δε Ματίας Αλμέιδα παρέμεινε πιστός στο 4-4-2, με τον Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια και τους Σιντιμπέ, Βίντα, Τζαβέλλα και Χατζισαφί στην άμυνα από τα δεξιά στα αριστερά. Στα χαφ, ο Σιμάνσκι βρέθηκε πίσω από τον Γιόνσον, με τον Άμραμπατ στα δεξιά και τον Γκατσίνοβιτς στα αριστερά. Στην επίθεση, ο Πινέδα τοποθετήθηκε λίγο πιο πίσω από τον Αραούχο.

Η δύναμη αποτελούσε το βασικότερο στοιχείο της αναμέτρησης από τα πρώτα δευτερόλεπτα, με μπόλικη ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων – αλλά και των ανθρώπων των συλλόγων στους πάγκους. Οι φιλοξενούμενοι πήραν σταδιακά την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 7’ πάγωσαν την Τούμπα, με τον Πινέδα να βγαίνει τετ α τετ με τον Κοτάρσκι και να δίνει πάσα πάρε-βάλε στον Άμραμπατ, που δεν λάθεψε προ κενής εστίας.

Ωστόσο, το τέρμα ακυρώθηκε από τον Κουλμπάκοφ, που φέρεται να είδε επιθετικό φάουλ Γκατσίνοβιτς στον Σάστρε  αλλά άφησε πλεονέκτημα βλέποντας την μπάλα να καταλήγει στον Σβαμπ. Εκείνος ωστόσο υπέπεσε σε τραγικό λάθος, με αποτέλεσμα να βγουν στην κόντρα οι φιλοξενούμενοι και να φτάσουν στο γκολ που δεν μέτρησε.

Το ματς συνεχίστηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει δοκάρι με τον Ολιβέιρα στο 13’, με τον Πορτογάλο ωστόσο να… συλλαμβάνεται σε θέση οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εξισορροπήσουν την κατάσταση, με τον ρυθμό να πέφτει και τις φάσεις στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους να είναι λιγοστές.

Ο Πινέδα στο 24’ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοτάρσκι μετά από τσίμπημα της μπάλας του Σιντιμπέ, με τον Αθανασιάδη να εξουδετερώνει εύκολα την μπαλιά του Ζίβκοβιτς στο 32’.

Ο Γιόνσον μπήκε επικίνδυνα στην αντίπαλη περιοχή στο 41’, με τον Ίνγκασον όμως να τον κλείνει καλά και να επιτρέπει στον Κοτάρσκι να μαζέψει, με την άστοχη κεφαλιά του Πινέδα στο 45+1’ να αποτελεί την τελευταία φάση πριν την ανάπαυλα.

Η πρώτη… υποψία φάσης στο δεύτερο 45λεπτο εντοπίζεται στο 52’, όταν ο Κουλιεράκης έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και είδε την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να καταλήγει τελικά λίγο άουτ.

Ο Τζαβέλλας πρόλαβε να ανακόψει την πορεία του Κωνσταντέλια στο 57’ όμως στο 65’ ο Ολιβέιρα βγήκε τετ α τετ από πλάγια θέση μετά από ωραία μπαλιά του πιτσιρικά και σούταρε, με τον Αθανασιάδη να βρίσκει την μπάλα με το χέρι, να τη βλέπει να χτυπά στο δοκάρι και εν συνεχεία να την μπλοκάρει στη μεγαλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο ματς! Έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σάστρε να απειλήσει, με τον Ισπανό να γίνεται αποδέκτης της μπάλας από τα δεξιά αλλά να σημαδεύει την εξωτερική πλευρά της εστίας.

Kάπου εκεί οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν να αφυπνίζονται και… προειδοποίησαν με γκολ του Τζαβέλλα που ακυρώθηκε (78’) για οφσάιντ. Μόλις ένα δίλεπτο αργότερα όμως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κοτάρσκι και αυτή τη φορά ο Κουλμπάκοφ έδειξε σέντρα!

Σκόρερ ο Αραούχο, που τελείωσε ιδανικά τη φάση μετά από υπέροχο σκάψιμο του Μάνταλου και πάγωσε για τα καλά στην Τούμπα δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν άμεσα τις γραμμές τους και απείλησαν με το σουτ του Μπράντον που κόντραρε στο 84’, καθώς και με τον Ελ Καντουρί (σουτ που κόντραρε στο 87’, γυριστό άουτ στο 89’). Στο 90+6′ ο Βίντα σταμάτησε σωτήρια τον Τόμας πριν εκείνος εκτελέσει, με το σκορ να μην αλλάζει.

MVP: Μπήκε στο 71’ και δεν χρειάστηκε ούτε ένα δεκάλεπτο για να κάνει τη διαφορά! Ο Πέτρος Μάνταλος πιστώνεται την καταπληκτική ασίστ στο γκολ του Αραούχο που έκρινε το ματς, δικαιώνοντας τον Αλμέιδα που εμπιστεύτηκε την εμπειρία του. Από κοντά και οι Πινέδα, Σιντιμπέ και Τζαβέλλας, με τον τελευταίο πάντως να έχει και ένα μεγάλο λάθος στις καθυστερήσεις – που δεν… πληρώθηκε χάρη σε επέμβαση του Βίντα.

Η… σφυρίχτρα: Πριν καν συμπληρωθεί δεκάλεπτο, ο Κουλμπάκοφ ξεσήκωσε αντιδράσεις με το γκολ του Άμραμπατ που ακύρωσε. Ο Λευκορώσος φαίνεται να είδε επιθετικό φάουλ Γκατσίνοβιτς στον Σάστρε αλλά να άφησε πλεονέκτημα βλέποντας την μπάλα να καταλήγει στον Σβαμπ. Εκείνος ωστόσο υπέπεσε σε τραγικό λάθος, με αποτέλεσμα να βγουν στην κόντρα οι φιλοξενούμενοι και να φτάσουν στο γκολ που δεν μέτρησε. Η Ένωση διαμαρτύρεται επίσης για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αουγκούστο στο 36ο λεπτό, ενώ όσον αφορά στον πειθαρχικό έλεγχο, έδωσε… δέκα κίτρινες κάρτες! Ορθώς δε, ακυρώθηκε το γκολ του Τζαβέλλα στο 78’, για οφσάιντ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Κρ. Μπάτσι): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες, Σβαμπ (46’ Ντάντας), Αουγκούστο (85’ Φ. Σοάρες), Νάρεϊ (61’ Τάισον), Κωνσταντέλιας (72’ Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (72’ Μπράντον)

Στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Κάργας, Ρικάρντο

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (82′ Ρότα), Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Άμραμπατ (63′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς, Γιόνσον (46’ Λιβάι), Πινέδα (71’ Μάνταλος), Αραούχο (82’ Τσούμπερ)

Στον πάγκο: Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Γαλανόπουλος

Διαιτητής: Κουλμπάκοφ
Βοηθοί: Ζιουκ, Μασλίνκα
Τέταρτος: Τζοβάρας
VAR: Κρογκ, Ψαρρής.