Μπάσκετ

Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός 87-79: Μικρή ζημιά για την πρωτιά

Euroleague: Κακή απόδοση για τον Ολυμπιακό στο Βελιγράδι, δίκαια νικητής ο Ερυθρός Αστέρας με εκπληκτικό Καμπάτσο –

Με την Μπασκόνια κρίνεται η πρωτιά.
Με κορυφαίο τον Φακούντο Καμπάτσο και άξιους συμπαραστάτες Βιλντόσα και Χόλαντ, ο Ερυθρός Αστέρας παρότι βαθμολογικά αδιάφορος, επικράτησε του Ολυμπιακού στο Βελιγράδι. Οι Σέρβοι ήταν σαφώς καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και η ομάδα του Μπαρτζώκα έδειχνε να μην έχει «απαντήσεις» κυρίως στους Αργεντινούς των αντιπάλων. Παρ’ όλα αυτά, τα πάντα αναφορικά με την πρωτιά εξαρτώνται απ’ τους Πειραιώτες, που θέλουν νίκη στο ΣΕΦ με την Μπασκόνια για να τη «σφραγίσουν».

Απ’ την πλευρά των νικητών ο Καμπάτσο με 20 πόντους, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα. 17 πέτυχε ο Χόλαντ, με τους Βιλντόσα και Πετρούσεφ να προσθέτουν από 12. Για τον Ολυμπιακό, 16 πέτυχε ο Βεζένκοφ, 15 ο Ουόκαπ, 13 ο Σλούκας και από 10 οι ΜακΚίσικ και Παπανικολάου.

Το ματς άρχισε με αρκετά ανοιχτό ρυθμό και το σκοράρισμα ήταν ευκολότερο για τις δύο ομάδες. Οι Πειραιώτες βρήκαν διψήφιες διαφορές (17-28 και 19-30) αλλά οι Σέρβοι μάζεψαν την απόσταση. Φτάνοντας στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου με τον Ολυμπιακό μπροστά 30-26, όντας εντυπωσιακός στην επίθεση, αλλά και νωχελικός στην άμυνα.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς έγινε ντέρμπι. Το προβάδισμα εναλλασσόταν σε χαμηλά επίπεδο 2-3 πόντων όμως. Έτσι οδηγήθηκε το ματς στο ημίχρονο με τον ΜακΚίσικ να δίνει το μίνιμουμ της διαφοράς ενός καλαθιού για το 45-47.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αστέρας «έχτιζε» διαφορά ασφαλείας, αρχίζοντας εντυπωσιακά και περνώντας μπροστά με 54-47 κάνοντας σερί 9-0. Τελικά το ματς έφτασε στο 30’ με τους γηπεδούχους μπροστά 65-59.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ήταν στο -4 στο 31’, με τον Ερυθρό να αυξάνει σταδιακά τη διαφορά του. Οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι κόντρα στον Ολυμπιακό που έδειχνε να παλεύει χωρίς αποτέλεσμα, κατορθώνοντας απλά να «μαζέψει» την απόσταση, αλλά σχεδόν αμέσως την έβλεπε ξανά να αυξάνει. Φτάνοντας τελικά στην ήττα με 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 45-47, 65-59, 87-79

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 17 (3), Βιλντόσα 12 (3), Λαζάρεβιτς, Καμπάτσο 20 (2), Μίτροβιτς 10, Μάρτιν 4, Ντόμπριτς 7, Ίλιτς 2, Νέντοβιτς, Κούζμιτς 3, Πετρούσεφ 12 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 15 (3), Κέιναν 6 (2), Λαρεντζάκης, Φαλ 6, Σλούκας 13 (2), Βεζένκοφ 16 (2), Παπανικολάου 10 (2), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 10.