Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 78-73: Τον “σκότωσε” ο Πάντερ

Ήττα σοκ με 78-73 γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και πλέον μπήκε σε μπελάδες. Οι «πράσινοι» έκαναν δώρο στους Σέρβους τη νίκη και αυτοκτόνησαν μιας και παρότι ήταν μπροστά στο σκορ έδωσαν την ευκαιρία στον Ερυθρό Αστέρα να πάρει τη νίκη.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο υποχώρησε στο 13-10 και δεν κατάφερε να πάρει ένα από τα δύο «κυκλωμένα» παιχνίδια που είχε σε Βαλένθια και Βελιγράδι. Από την άλλη, ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 10-13 και συνεχίζει να κυνηγάει τα πλέι οφ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας παρουσίασαν δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα μέσα στην ίδια αναμέτρηση. Παράλληλα, έχασαν με τραυματισμό τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ είχαν και δικαιολογημένα παράπονα από τις διαιτητικές αποφάσεις και ειδικά για όσα σφύριξαν οι τρεις ρέφερι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Νικ Καλάθης τελείωσε το ματς με 4/17 σουτ και 4 λάθη για 5 ασίστ, όντας σε ένα πολύ κακό βράδυ. Μοναδικό «κέρδος» για τους «πράσινους» ήταν η ενεργοποίηση εκ νέου του Νίκου Παππά (10π. σε 16′) και η νέα θετική εμφάνιση του Ντίνου Μήτογλου (8π., 9ρ.).

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με τον Νίκο Παππά να μπαίνει στην πεντάδα του συλλόγου προηγήθηκε 15-5 με καλάθι του Έλληνα γκαρντ πέντε λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Μάλιστα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 21-9 με καλάθι του Παπαγιάννη.

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» χαλάρωσαν στην άμυνα και ο Πάντερ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει κάνοντας το 19-27 στο 15ο λεπτό και ανάγκασε τον Ρικ Πιτίνο να πάρει τάιμ άουτ. Μάλιστα ο Ότζο μείωσε ακόμα περισσότερο σε 23-29 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μήτογλου έκανε το 32-25 για να έρθει ο Νταβίντοβατς με τρίποντο να μειώσει σε 32-28 δυο λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου ενώ ο Περπέρογλου με δυο βολές έκανε το 30-32. Ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε μπροστά με τρίποντο του Πάντερ για να κάνει το 35-32 ο Νταβίντοβατς με κάρφωμα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο του Παππά έκαναν το 39-37 στο 23΄ ενώ ο Φριντέτ έγραψε το 44-41 στο 26΄. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και με τρίποντο του Τζόνσον έκαναν το 53-41 δυο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.  Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στο σκορ αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και με καλάθι και φάουλ του Τόμας έγραψε το 65-55. Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και με ένα επιμέρους σκορ 15-2 έκανε το 70-67. Ο Τόμας όμως απάντησε και με τρίποντο έγραψε το 70-70. Ο Καλάθης έκανε το 71-73, με τον Πάντερ με τρίποντο να γράφει το 74-73 52΄΄ πριν το τέλος του ματς. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» έκαναν και πάλι τραγικά λάθη και έτσι ήρθε η ήττα.