Καλαμάτα

Έσπασε το ρόδι… στην Ρόδο ο Γρίβας, εύκολα 0-1 η Μαύρη Θύελλα τον Διαγόρα και τώρα πρώτη!

Μέτρια, αλλά ουσιαστική και σήμερα η Μαύρη Θύελλαμ νίκησε πολύ εύKολα τον αδύναμο Διαγόρα στην Ρόδο μας  με 0-1 και έπιασε παρακαλώ στον Λεβαδειακό, ο οποίος όμως δεν αγωνίστηκε ούτε σήμερα (με το Αιγάλεω), λόγω κορονοϊού, στην κορυφή  της βαθμολογίας του Νοτίου  ομίλου της Super league 2, έχοντας πια βέβαια τώρα αυτή, ένα αγώνα παραπάνω από την ομάδα του… Γιάννη Κομπότη!

Με τον Φρίξο Γρίβα να ανοίγει λογαριασμό με την μελανόλευκη φανέλα η Καλαμάτα πήρε σπουδαίο διπλό με 1-0 στη Ρόδο επί του Διαγόρα και έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας το Λεβαδειακό (44 βαθμ.), ο οποίος δεν αγωνίστηκε ούτε σήμερα καθώς αναβλήθηκε δεύτερο σερί παιχνίδι του λόγω κορονοϊού.

Οι μελανόλευκοι πήραν μία αγχοτική νίκη για την 24η αγωνιστική στον νότιο όμιλο της Super Leagie 2, σε ένα ματς με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Άχρωμο το πρώτο ημίχρονο δίχως κλασικές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Ο Γηραιός είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός. Όμως μπήκε δυνατά στο δεύτερο και ο Γρίβας με συρτό σουτ στο 66′ νίκησε τον Μπίντζη σημειώνοντας το  τελικό 0-1!

Ο εξαιρετικός σήμερα Γιάννης Μπελά παρέταξε 11άδα με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το ματς απέναντι στον Βλαχιώτη καθώς επέστρεψαν στο αρχικό σχήμα οι Κωνσταντινόπουλος, Αναστασόπουλος, Παπατόλιος και Φελίπε αντί των Τάτου, Μαβινγκά, Παυλίδη και Μπόρχες. Με το 4-2-1-3 όμως να μένει και πάλι σταθερό και λογικά πια – όπως μας δήλωσε στο τέλος στο LIVE RADIO του Sportstonoto.gr από την Ρόδο, να καθιερώνεται.

Στο 23ο λεπτό η Καλαμάτα είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία (καλή σχετικά φυσικά) όταν ο Παπατόλιος έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Λουκίνας δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή.

Ο Διαγόρας  στο 25’ είχε σουτ του Μπατσιάνου το οποίο πέρασε άουτ από το οριζόντιο δοκάρι και για την Καλαμάτα ήρθε η “απάντηση” στο 42′ λεπτό όταν ο Παπατόλιος έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπίντση, όπως  με μία κεφαλιά του Λουκίνα που πέρασε άουτ, στο 45′.

Το δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, νωρίς σχετικά, στο 49′,  υποχρεώθηκαν σε αναγκαστική αλλαγή με τον Μουμίν να αποχωρεί και στην θέση του να περνά ο Μπούμπας.

Η Καλαμάτα μπήκε καλύτερα από το ξεκίνημα και στο 58’ ο Ματέους είχε σουτ άουτ ενώ έγινε ακόμη πιο επιθετική με την είσοδο του Παυλίδη στο 62’. Η υπεροχή της Καλαμάτας καρποφόρησε στο 66′ όταν ο Γρίβας έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της περιοχής και με συρτό σουτ νίκησε τον Μπίντση για το 0-1.

Η Μαύρη Θύελλα είχε ένα σουτ άουτ με τον Λουκίνα στο 85’, στην τελευταία φάση του κακού, κάκιστου ίσως ποιοτικά αυτού αγω΄να και για τις δύο ομάδες, όπως και προαναφέραμε.

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας). Βοηθοί: Κάλλης – Βιτσεντζάτος (Αν. Αττικής). Καλοί όλοι τους, παίζοντας βέβαια κλασικά λίγο την έδρα…

Διαγόρας Ρόδου (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Τάτσης, Γιώργου, Ρουγκάλας, Τοπάλ, Μουμίν (50’ λ.τρ. Μπούμπας), Λαμπίρης (87’ Μιράντα), Τσιαντούλας (75’ Μπλάνκο), Σίνγκ (75’ Παραστατίδης), Μπαστιάνος, Ζούνης.

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης, Μoζέρ, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Ματέους, Παπατόλιος (90’ Λουπάνο), Αναστασόπουλος (62’ Παυλίδης), Φελίπε (90’ Σκεντεράϊ), Γρίβας (82’ Κόκκορης), Λουκίνας.