Εθνική Ελπίδων: Ήττα από την Πορτογαλία και αποκλεισμός

Εκτός Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2023 έμεινε η Εθνική Ελπίδων που έχασε στην Πορτογαλία.

Η Εθνική Ελπίδων ηττήθηκε 2-1 από την αντίστοιχη της Πορτογαλίας στο Estádio Cidade de Barcelos για την 10η και τελευταία αγωνιστική του τέταρτου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2023 και έμεινε εκτός συνέχειας.

Την ίδια ώρα η νίκη της Ισλανδίας επί της Κύπρου (5-0) την έστειλε στη 3η θέση του ομίλου. Με την ολοκλήρωση της προκριματικής φάσης της, η Πορτογαλία κατέκτησε την πρώτη θέση και πήρε την απευθείας πρόκριση στη τελική φάση ενώ η Ισλανδία που κατέλαβε τη δεύτερη θέση θα διεκδικήσει τη πρόκριση μέσω των αγώνων μπαράζ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου όμως οι «Ίβηρες» πήραν προβάδισμα στο σκορ με κεφαλιά του Πάουλο Μπερνάρντο, ο οποίος σημείωσε το 1-0 στο 48ο λεπτό μετά από ασίστ του Ζοάο Μάριο. Στο 56ο λεπτό οι Πορτογάλοι κλείδωσαν τη νίκη με τον Γκονζάλο Ράμος να σκοράρει με ωραίο σουτ μετά από δημιουργία του Φάμπιο Σίλβα.

Η Εθνική ομάδα μείωσε σε 2-1 με σκόρερ τον Γιώργο Κούτσια ύστερα από ασίστ του Κίτσου αλλά στα υπολοιπόμενα λεπτά δε μπόρεσε να βρει το πολυπόθητο γκολ ισοφάρισης που θα χάριζε τη πρόκριση στα μπαράζ.

Πορτογαλία (R. Jorge): Σόαρες, Ντιαλό, Ινάσιο, Ντάντας, Μπερνάρντο, Ζοάο Μάριο (81΄Κονσεισάο), Ταβάρες, Σόουζα (68΄Φερέιρα), Ράμος (Αραούζο), Σίλβα (68′ Ολιβέιρα), Αλμέιδα (75′ Ντα Κόστα).

Ελλάδα (Γ. Σίμος): Ταλιχμανίδης, Λυρατζής, Διαμαντής, Αντζουλάς, Μιχελής, Ζαγαρίτης (85′ Κίτσος), Μπότος, Κουτσουπιάς (73΄Λιάσος), Κανελλόπουλος (85′ Χριστόπουλος), Σουρλής (61′ Κουρφαλίδης), Κοσίδης (85′ Κούτσιας).