Μπάσκετ

Εθνική U18: Στους “4” η Εθνική με ηγέτη Ρογκαβόπουλο! (photos)

Η Ελλάδα νίκησε την Λιθουανία 70-66 στην παράταση και προκρίθηκε στους “4” του Eurobasket U18, όπου θα αντιμετωπίσει την αήττητη Ισπανία (3/8, 21:15).

Η Ελλάδα βρίσκεται στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης σε επίπεδο εφήβων! Η Εθνική νίκησε την Λιθουανία 70-66 στον προημιτελικό του Eurobasket U18 στο κατάμεστο κλειστό του Βόλου, σε ένα ματς που χρειάστηκε παράταση για να ολοκληρωθεί και ναι μεν δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, περιείχε όμως 26 αλλαγές προβαδίσματος και ήταν συγκλονιστικό μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο!
Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν ο MVP της Ελλάδας, καθώς έβαλε 25 πόντους, μάζεψε 15 ριμπάουντ και πέτυχε όλα τα κρίσιμα σουτ στο τέλος του κανονικού αγώνα (μεταξύ αυτών και το floater 7,2” πριν από τη λήξη που το έστειλε στην παράταση), καθώς και τις 6/6 βολές που κράτησαν την Εθνική μπροστά στο σκορ στο έξτρα πεντάλεπτο. Διψήφιο αριθμό πόντων είχε επίσης και ο Άρης Σωτηρίου (10) για την ελληνική ομάδα, η οποία σούταρε με ποσοστό 29,4% και είχε 3/20 τρίποντα. Κι όμως νίκησε, δίνοντας ραντεβού στην τετράδα του τουρνουά με την αήττητη Ισπανία.

Κι αυτό διότι οι Λιθουανοί τα έσπασαν από μακρινή απόσταση, είχαν 3/32 τρίποντα, ποσοστό 30% συνολικά και πέταξαν στα σκουπίδια 12 ελεύθερες βολές (15/27), την ίδια ώρα που η Εθνική είχε 17/19. Κάπως έτσι πήγε στράφι για την “Λιέτουβα” και η τρομερή εμφάνιση του Αζουόλας Τουμπέλις, ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους, 20 ριμπάουντ και 7 τάπες!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο μάλλον ήταν το χειρότερο ολόκληρου του τουρνουά. Και δεν αναφερόμαστε μόνο στα παιχνίδια της Ελλάδας… Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου έκλεισε την πρώτη περίοδο με ποσοστό 31,6% και ήταν η “εύστοχη” της βραδιάς, καθώς η Λιθουανία είχε 20% (4/20 σουτ) στο ίδιο χρονικό διάστημα. Μάλιστα, η συνέχεια ήταν ακόμα χειρότερη. Οι δύο ομάδες έχασαν τα πρώτα 13 σουτ που επιχείρησαν στην δεύτερη περίοδο και το πρώτο εύστοχο σημειώθηκε στο 14ο λεπτό από τους Λιθουανούς. Όσο για την Ελλάδα; Έμεινε χωρίς πόντο για ένα διάστημα οκτώ λεπτών και τριών δευτερολέπτων, από το 7’32” έως το 15’35”! Κι όμως, έπειτα από τόση ώρα χωρίς πόντο, η Εθνική ισοφάρισε το σκορ (16-16) όταν έβαλε το πρώτο καλάθι (τρίποντο) ο Σταυρακούκας στο 16’…

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Λιθουανία να έχει προβάδισμα πέντε πόντων (το μεγαλύτερο που απέκτησε οποιαδήποτε ομάδα επί 33 λεπτά) και τις δύο ομάδες να έχουν μαζί 3/32 σουτ εκτός ρακέτας! Χειρότερα δεν γινόταν όμως και αυτό αποδείχθηκε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Η Ελλάδα σούταρε καλύτερα μετά την ανάπαυλα, πέτυχε 21 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (όσους είχε σε όλο το πρώτο ημίχρονο) και στο 24′ άρπαξε το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 17′ με 28-30. Η Εθνική κατόρθωσε μάλιστα να ξεφύγει και με επτά πόντους διαφορά στο 33′ (42-49), πριν κολλήσει τελείως στην επίθεση. Η Λιθουανία έτρεξε σερί 8-0 από εκεί και πέρα, προηγήθηκε με 54-51 στο 38′, στο τέλος όμως ο Μαρτσιουλιόνις τα έκανε θάλασσα.

Ο γιος του μεγάλου Σαρούνας τελείωσε το ματς με 0/13 σουτ και έχασε όλα τα κρίσιμα, συμπεριλαμβανομένου και αυτού που θα έδινε στους Λιθουανούς τη νίκη στο τέλος του κανονικού αγώνα. Νωρίτερα ο Μαρτσιουλιόνις είχε χάσει και μία κρίσιμη βολή με το σκορ 54-53, ανοίγοντας τον δρόμο για το καλάθι της ισοφάρισης από τον Ρογκαβόπουλο 7,2” πριν από τη λήξη. Εν τέλει οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση, όπου η Ελλάδα είχε την περισσότερη ώρα το προβάδισμα και ο Ρογκαβόπουλος είχε 6/6 κρίσιμες βολές, συμπεριλαμβανομένων και των δύο στα 20,2” πριν από τη λήξη, κάνοντας το σκορ 66-69.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 26-21, 39-42, 55-55 (κ.α.), 66-70.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Γκαϊνταμαβίτσιους): Ρίμκους 8, Μαρτσιουλιόνις 4 (0/13 σουτ), Καντσλέρις, Κρεϊσμόντας 8 (7 ριμπάουντ), Τουμπέλις 23 (8/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/10 βολές, 20 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 7 τάπες), Σινταρεβίτσιους 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Ναρουσεβίτσιους, Βαϊστάρας 5, Σιμόνις 4, Γερμολάγεβας.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 10 (2/12 σουτ, 9 ριμπάουντ), Κουρτίδης 5, Καράμπελας 8 (4/12 σουτ), Νικολαΐδης 9 (4/13 σουτ), Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 25 (6/16 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 7/8 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 6 (3/12 σουτ), Σταυρακούκας 3 (1), Τσάμης 4 (8 ριμπάουντ, 3 τάπες).

Τα ομαδικά στατιστικά της Λιθουανίας: 21/48 δίποντα, 3/32 τρίποντα, 15/27 βολές, 64 ριμπάουντ (44 αμυντικά + 20 επιθετικά), 13 ασίστ, 17 λάθη, 8 κλεψίματα, 10 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 22/65 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 17/19 βολές, 59 ριμπάουντ (41 αμυντικά + 18 επιθετικά), 12 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 5 τάπες.

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει στους “4” του Eurobasket την Ισπανία. Για τις θέσεις 5-8 θα αγωνιστεί η Λιθουανία με αντίπαλο την Ρωσία.