Euroleague, Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 70-84: Οι Γάλλοι έδεσαν «Ο-κόμπο» την ομάδα του Πρίφτη

Με τον Οκόμπο να “εκτελεί” κατά ριπάς στο τέλος του αγώνα (17 πόντους στην τελευταία περίοδο), ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 84-70 από τη Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ, για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Οι “πράσινοι” δεν βρήκαν λύση στο μαρκάρισμα του Γάλλου γκαρντ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 35 πόντους και έχασαν το αήττητο στην έδρα τους, “πέφτοντας” στο 2-5 στην κατάταξη της Euroleague. Μέικον και Παπαπέτρου με 16 πόντους έκαστος, “πάλεψαν” το ματς για το Τριφύλλι, χωρίς να καταφέρουν να αποτρέψουν την ήττα. Εξαιρετικός και ο Κώστας Αντετοκούνμπο για την ομάδα του Πάρκερ, με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι
Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε αρκετά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τη Βιλερμπάν να βρίσκει εύκολους πόντους και να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα. Ο Γιώργος Παπαγιάννης όμως ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα και βοήθησε την ομάδα του να μειώσει σε 14-12 και 16-15, πριν αλλάξει ξανά την εικόνα του αγώνα ο Κώστας Αντετοκούνμπο. Ο Έλληνας σέντερ των Γάλλων είχε τρεις τάπες και τρία καρφώματα μέσα σε λίγα λεπτά και οδήγησε στο 24-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι “πράσινοι” αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τζέρεμι Έβανς να φθάνει τους 12 πόντους και τον Γιόγκι Φέρελ να δίνει ρυθμό στην ομάδα, η οποία βρέθηκε και στο +7 (34-27). Ένα “μπλακ άουτ” όμως στο τελευταίο τρίλεπτο και την επαναφορά του Αντετοκούνμπο στο ματς (τον ξέχασε αρκετή ώρα στον πάγκο ο Πάρκερ), έφερε νέα ανατροπή για το 43-38 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν αύξησε τη διαφορά της ακόμη και στους 9 πόντους, με τον Οκόμπο να βρίσκει ρυθμό και τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει την αστοχία του από την περιφέρεια. Δύο τρίποντα από τον Νέντοβιτς και τον Παπαπέτρου όμως, επέτρεψαν στην ομάδα του Πρίφτη να μειώσει σε 58-54 στο 30′.
Όλα κρίθηκαν έτσι στην τελευταία περίοδο, όπου οι Γάλλοι ξέφυγαν και με +6 (65-59), αλλά ο Παναθηναϊκός “απάντησε” με Μέικον και Παπαπέτρου, μειώνοντας και σε 66-64. Κάπου εκεί, εμφανίστηκε ένα “σεληνιασμένος” Οκόμπο, ο οποίος πέτυχε διαδοχικά καλάθια για τη Βιλερμπάν ακόμη και πάνω σε καλές άμυνες, φθάνοντας τους 35 πόντους, με 17 από αυτούς στην τελευταία περίοδο. Οι Γάλλοι πανηγύρισαν έτσι τη νίκη και μάλιστα με διαφορά στο ΟΑΚΑ, αφού το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 84-70.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε έτσι να διατηρήσει για πολύ το αήττητο στην έδρα του και γνώρισε την 5η ήττα σε εφτά αγώνες της Euroleague, την ώρα που η Βιλερμπάν “ανέβηκε” στο 5-2, με τη δεύτερη σερί νίκη μετά την επικράτηση επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.
Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-43, 54-58, 70-84.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 2, Μέικον 16 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 10/11 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 7 (5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Φέρελ, Γουάιτ 7 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νέντοβιτς 8 (1/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 λάθη), Έβανς 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, Σαντ Ρος 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές).

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκομπό 35 (8/12 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Γουεμπανιάμα 3 (1), Τζόουνς 13 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Καουντί 2, Λακόμπ 2, Γκιστ (0/3 δίποντα), Οσετκόφσκι 2 (1/7 σουτ), Λάιτι 9 (1), Χάουαρντ 6 (2), Στραζέλ (0/3 δίποντα), Αντετοκούνμπο 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ).