Europa League: Αγκαλιά με τα προημιτελικά Νάπολι και Τσέλσι, προβάδισμα για Βαλένθια

Οι Νάπολι και Τσέλσι συνέτριψαν με το ίδιο σκορ (3-0) εντός έδρας τις Ζάλτσμπουργκ και Ντινάμο Κιέβου – αντίστοιχα – και βρίσκονται αγκαλιά με τα προημιτελικά του Europa League. Η Βαλένθια νίκησε 2-1 την Κρασνοντάρ και το εισιτήριο θα κριθεί στη Ρωσία.

H Τσέλσι υποδέχθηκε το Λονδίνο την Ντινάμο Κιέβου και δεν είχε όρεξη γι’… αστεία. Οι “μπλε” άνοιξαν το σκορ μόλις 17 λεπτά μετά από την έναρξη του ματς χάρη στο γκολ Πέδρο, ύστερα από φοβερό τακουνάκι του Ολιβιέ Ζιρού.

Στο 65ο λεπτό ο Ουίλιαν διεύρυνε το προβάδισμα, ενώ η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι αγκάλιασε το εισιτήριο των προημιτελικών ενόψει της ρεβάνς του “Ολιμπίσκι”, καθώς ο Χάντσον-Οντόι διαμόρφωσε στο 90ό λεπτό το τελικό σκορ (3-0).

Η πρώην ομάδα του Ιταλού τεχνικού, Νάπολι, τα πήγε το ίδιο καλά. Υποδέχθηκε τη Ζάλτσμπουργκ στο “Σαν Πάολο”, τη νίκησε 3-0 κι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου στην Αυστρία θα είναι κι αυτή στους οκτώ. Ο Αρκάντιους Μίλικ άνοιξε το σκορ στο δέκατο λεπτό για τους “παρτενοπέι”, ο Φαμπιάν Ρουίθ ύστερα από οκτώ λεπτά (18′) διεύρυνε το προβάδισμα και το αυτογκόλ του Ονγκενέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η Βαλένθια προηγήθηκε δύο γκολ χάρη σε δύο εξαιρετικά γκολ του Ροδρίγο, αλλά η Κρασνοντάρ μείωσε με τον Κλάεσον στο 63ο λεπτό. Οι “νυχτερίδες” διατηρούν το προβάδισμα, αλλά το εκτός έδρας γκολ (2-1) δίνει ελπίδες στους Ρώσους.