Europa League: Ανατροπή ονείρων Μάντσεστερ – Πέρασαν Ρόμα, Ουνιόν! (+Videos)

Europa League: Βρέθηκε να χάνει αλλά η εξαιρετική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-1 της Μπαρτσελόνα και την άφησε εκτός συνέχειας – Προκρίθηκε η Ρόμα κόντρα στη Σάλτσμπουργκ και η Ουνιόν κόντρα στον Άγιαξ – Όλα τα αποτελέσματα.

Είναι μια απ’ τις πιο φορμαρισμένες ομάδες στην Ευρώπη και το απέδειξε ξανά. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-1 της Μπαρτσελόνα, παρότι βρέθηκε να χάνει και την άφησε εκτός της φάσης των «16» του Europa League. Εκεί συνεχίζουν οι Άγγλοι, μαζί με τη Ρόμα που επικράτησε 2-0 της Σάλτσμπουργκ και την Ουνιόν Βερολίνου που νίκησε 3-1 τον Άγιαξ.

Στο «Όλντ Τράφορντ» έγινε το ματς της βραδιάς, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να αφήνει εκτός την Μπαρτσελόνα. Σε ένα ζευγάρι που κάλλιστα μπορεί να χαρακτηριστεί και πρόωρος τελικός. Οι Άγγλοι συνεχίζουν και οι Καταλανοί πάνε σπίτι τους, παρότι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στην αναμέτρηση. Στο 18’ οι «μπλαουγκράνα» κέρδισαν πέναλτι και ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ για το 0-1. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους (47’) η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Φρεντ. Η πίεση των «κόκκινων διαβόλων» καρποφόρησε στο 73’ με τον Άντονι να κάνει την ανατροπή για το 2-1 των Άγγλων. Αποτέλεσμα που δεν άλλαξε και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του πρώτου αγώνα, στέλνει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στους «16».

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση πήρε και η Ρόμα, ανατρέποντας την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί απ’ το πρώτο ματς. Η Σάλτσμπουργκ είχε το υπέρ της 1-0 της αναμέτρησης στην Αυστρία. Όμως οι Ιταλοί βρήκαν σκορ πρόκρισης απ’ το πρώτο ημίχρονο. Ο Μπελότι στο 33’ έκανε το 1-0, για να έρθει ο Ντιμπάλα επτά λεπτά μετά να διαμορφώσει το 2-0. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο διατήρησε το προβάδισμα αυτό και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Το ίδιο έκανε και η εξαιρετική φέτος Ουνιόν Βερολίνου. Οι Γερμανοί είχαν φύγει με τη «λευκή ισοπαλία» απ’ το Άμστερνταμ και έπρεπε να νικήσουν τον Άγιαξ στο «σπίτι» τους για να πετύχουν τη σημαντικότερη επιτυχία της ιστορίας τους. Και το έκαναν.

Ο Κνότσεε με πέναλτι στο 20’ έκανε το 1-0, για να έρθει το 2-0 απ’ τον Γιουράνοβιτς στο 44’. Ο Κούντους μείωσε κι έδωσε ελπίδες στον Άγιαξ στο 47’, αλλά τρία λεπτά μετά ο Ντοέκι έκανε το 3-1 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος για τη σπουδαία πρόκριση των Γερμανών.

Νωρίτερα, η Γιουβέντους είχε σε εκπληκτική μέρα τον Άνχελ Ντι Μαρία που έκανε χατ τρικ κι έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του. Ο Αργεντινός στο «Μποζουάρ» ήταν όλα τα λεφτά. Ειδικά με το απίστευτο γκολ του στο 5ο λεπτό, το οποίο κάλλιστα μπορεί να είναι το καλύτερο όλης της διοργάνωσης. Στο 20’ με πέναλτι έκανε το 0-2 και «καθάρισε» την πρόκριση, καθώς δύο λεπτά πριν η Ναντ είχε μείνει με δέκα λόγω αποβολής του Παλουά. Ο Αργεντινός στο 78’ σημείωσε χατ τρικ ολοκληρώνοντας την εκπληκτική του εμφάνιση.

Μεγάλο ματς έγινε στο «Λουί Ντε», με τη Μονακό να έχει το προβάδισμα απ’ τον πρώτο αγώνα κόντρα στη Μπάγερ Λεβερκούζεν. Οι «ασπιρίνες» έκαναν εξαιρετικό ματς, η πρόκριση πήγε στη διαδικασία των πέναλτι κι εκεί οι Γερμανοί έκαναν το απόλυτο με 5-3 στις εκτελέσεις και προκρίθηκαν! Στην κανονική διάρκεια οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 3-2, σκορ με το οποίο είχαν ηττηθεί στο πρώτο ματς απ’ τους Μονεγάσκους. Ο Βιρτς στο 13’ έκανε το 0-1, για να ισοφαρίσει με πέναλτι ο Μπεν Γεντέρ στο 19’. Δύο λεπτά μετά ο Παλάσιος έκανε το 1-2, για να έρθει ο Αντλί να «γράψει» το 1-3 στο 59’. Ο Εμπολό σκόραρε στο 84’ για το 2-3 στέλνοντας το ματς στην παράταση, όπου δεν άλλαξε κάτι και η πρόκριση οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί ο Ματαζό αστόχησε, η Λεβερκούζεν σκόραρε και στις πέντε εκτελέσεις της και δε χρειάστηκε να εκτελεστεί το πέμπτο των Μονεγάσκων, γι’ αυτό και το 3-5 που έδωσε πρόκριση στις «ασπιρίνες».

Στη Δανία η Μίντιλαντ υποδέχτηκε την Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Οι Πορτογάλοι μετά το 1-1 του πρώτου ματς, αυτή τη φορά δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης. Ο Κοάτες στο 21’ έκανε το 0-1, ο Γκονζάλβες στο 50’ και στο 77’ πήγε τη διαφορά στο 0-3, για να έρθει το 0-4 απ’ το αυτογκόλ του Γκάρτενμαν στο 85’. Πρόκριση εμφατική για τη Σπόρτινγκ. Η Μίντιλαντ έπαιζε με δέκα απ’ το 38’ λόγω αποβολής του Παουλίνιο.

Στο Αϊντχόφεν η PSV επικράτησε 2-0 της Σεβίλλης με γκολ του Ντε Γιονγκ στο 77’ και του Σοάρες στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε την πρόκριση καθώς είχε επικρατήσει 3-0 στην Ισπανία.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στους πρώτους αγώνες των play-off πρόκρισης στους «16» του Europa League:

Μίντιλαντ (Δανία)-Σπόρτινγκ Λισ. (Πορτογαλία) 0-4

(21΄ Κοάτες, 50΄,77΄ Πέδρο Γκονσάλβες, 85΄αυτ. Γκάντερμαν)

Α΄ αγ. 1-1: Προκρίθηκε η Σπόρτινγκ Λισ. με συνολικό σκορ 5-1

Ναντ (Γαλλία)-Γιουβέντους (Ιταλία) 0-3