Europa League: Εύκολα στους 16 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Ίντερ, εκτός ο Άγιαξ

Οι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Ίντερ προκρίθηκαν εύκολα στους 16 του Europa League, ενώ η Χετάφε πέταξε έξω τον Άγιαξ. Άλωσε τη Γλασκώβη και πήρε το εισιτήριο η Κοπεγχάγη, ισοπαλία χρυσάφι για Σαχτάρ, υπέφερε η Σεβίλλη αλλά πέρασε.

Μετά τις ΛΑΣΚ, Γουλβς, Λεβερκούζεν, Βόλφσμπουργκ, Ρόμα, Ρέιντζερς, Βασιλεία, Μπασακσεχίρ στους 16 του Europa League προκρίθηκαν και οι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ίντερ, Χετάφε, Σεβίλλη, Κοπεγχάγη και Σαχτάρ.
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε πάρει την ισοπαλία στο Μπριζ και στο Ολντ Τράφορντ δεν συνάντησε αντίσταση από τη βελγική ομάδα. Τη συνέτριψε με 5-0 και έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ. Ο Μπρούνο Φερνάντες με εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ, ενώ ακολούθησαν οι Ιγκάλο, ΜακΤόμινι και Φρεντ, ο οποίος πέτυχε δυο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αντίσταση δεν συνάντησε ούτε η Ίντερ παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Λουντογκόρετς στο κεκλεισμένων των θυρών λόγω αποφυγής μετάδοσης του κορονοϊού, Τζουζέπε Μεάτσα. Ο Μπιράγκι ισοφάρισε στο 32ο λεπτό και ο Λουκακού στον επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Ο Άγιαξ νίκησε τη Χετάφε, αλλά η ομάδα της Μαδρίτης πανηγύρισε την πρόκριση στο Άμστερνταμ. Ο Χοσέ Μπορδαλάς είδε τον Μάτα ν’ ανοίγει το σκορ στη Γιόχαν Κρόιφ Αρένα μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του ματς.

Ο Αίαντας έκανε την ανατροπή με τους Ντανίλο και αυτογκόλ του Ματίας Ολιβέιρα, αλλά οι Ισπανοί πήραν το εισιτήριο συνεχίζοντας την απίστευτη χρονιά τους. Η Σεβίλλη υπέφερε στην Ανδαλουσία, έμεινε στο 0-0 με την Κλουζ, αλλά πήρε την πρόκριση χάρη στο 1-1 επί ρουμανικού εδάφους.

Τρομερό ματς στη Λισαβόνα με την Μπενφίκα να υποδέχεται τη Σαχτάρ, τις δυο ομάδες ν’ αναδεικνύονται ισόπαλες 3-3, αλλά την ομάδα του Ντόνετσκ να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Η Κοπεγχάγη άλωσε τη Γλασκώβη και προκρίθηκε με νίκη (1-3) επί της Σέλτικ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ [ΤΑ ΣΚΟΡ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΜΑΤΣ]
Άγιαξ – Χετάφε [0-2] 2-1 (10′ Ντανίλο, 63′ αυτ. Ματίας Ολιβέιρα / 5′ Μάτα)

Άρσεναλ – Ολυμπιακός [0-1] 0-1 (53′ Σισέ)

Ίντερ – Λουντογκόρετς [2-0] 2-1 (32′ Μπιράγκι, 45+4′ Λουκακού / 26′ Ολιβέιρα-Σόουζα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπριζ [1-1] 5-0 (27′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες, 34′ Ιγκάλο, 41′ ΜακΤόμινι, 82′, 90+3′ Φρεντ)

Μπενφίκα – Σαχτάρ [1-2] 3-3 (9′ Πίζι, 36′ Ρούμπεν Ντίας, 47′ Ράφα Σίλβα / 12′ αυτ. Ρούμπεν Ντίας, 49′ Στεπανένκο, 71′ Αλάν Πατρίκ)

Σεβίλλη – Κλουζ [1-1] 0-0

Σέλτικ – Κοπεγχάγη [1-1] 1-3 (82′ πεν. Εντουάρ / 51′ Σάντος, 85′ Μπίελ, 88′ Εντόιγ)