Europa League: Η Γιουβέντους ισοφάρισε στο 97’ τη Σεβίλλη! Με συνταγή… Μούρινιο η Ρόμα (+vids)

Europa League:

Η Γιουβέντους γλίτωσε την ήττα (1-1) στο έβδομο λεπτών των καθυστερήσεων κι άφησε ανοικτούς λογαριασμούς με τη Σεβίλλη, ενώ η Ρόμα έκανε βήμα πρόκρισης στον τελικό, λυγίζοντας 1-0 τη Λεβερκούζεν.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν μια… ανάσα από το να πάρει ένα σπουδαίο «διπλό» στο Τορίνο, επιβεβαιώνοντας ότι το Europa League είναι η διοργάνωση της. Στο τέλος, όμως, «μίλησαν» οι «μπιανκονέρι», οι οποίοι με ήρωα τον Φεντερίκο Γκάτι στην τελευταία φάση του αγώνα, ήτοι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κάπως έτσι τα πάντα, όσον αφορά στην πρόκριση στον τελικό της Βουδαπέστης, παραμένουν ανοικτά, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν απόψε (11/5) μεγάλη ευκαιρία να πάρει σημαντικό προβάδισμα. Η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ με τον Εν Νεσιρί στο 26ο λεπτό και συνέχισε να είναι ανώτερη, παίζοντας εξαιρετικά στις αντεπιθέσεις. Όταν, όμως, δεν «σκοτώνεις» τη Γιουβέντους, τότε πιθανότατα θα το πληρώσεις κι αυτό συνέβη.

Η Ρόμα λύγισε 1-0 τη Λεβερκούζεν και πήρε μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στη Γερμανία. Οι Ρωμαίοι, παίζοντας με… συνταγή Μουρίνιο και πήραν αυτό που ήθελαν με γκολ του Μπόβε στο 63’