fbpx
Connect with us

Διεθνή

Europa League: Πρώτη φορά της Γιουνάιτεντ στην Κύπρο και οι παλιοί αντίπαλοι στη Ρώμη

Europa League: Πρώτη φορά της Γιουνάιτεντ στην Κύπρο και οι παλιοί αντίπαλοι στη Ρώμη

Η δεύτερη διοργάνωση της UEFA φτάνει με τη σειρά της στα μισά του δρόμου των ομίλων, με την 3η αγωνιστική να … αντιστρέφεται την επόμενη εβδομάδα, όταν οι αυριανοί οικοδεσπότες γίνουν επισκέπτες.

Εκτός από τον αγώνα του Ολυμπιακού με την Καραμπάγκ στο Καραϊσκάκη, υπάρχουν και άλλες ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις στην 3η αγωνιστική του Europa League.

Η δεύτερη τη τάξει διοργάνωση της UEFA φτάνει με τη σειρά της στα μισά του δρόμου των ομίλων, με την 3η αγωνιστική να … αντιστρέφεται την επόμενη εβδομάδα, όταν οι αυριανοί οικοδεσπότες γίνουν επισκέπτες.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα βρεθεί απέναντι σε ένα γνώριμο πρόσωπο, καθώς θα επισκεφτεί την Κύπρο, ο Ζοσέ Μουρίνιο θα κάνει το δικό του ταξίδι… μνήμης με τη Ρόμα, ενώ η Άρσεναλ θα πρέπει να προετοιμαστεί για τους απρόβλεπτους φιλοξενούμενούς της.

Η Ρόμα υποδέχεται τη Ρεάλ Μπέτις, καθώς και οι δύο ομάδες έχουν κάνει θετικό ξεκίνημα στα αντίστοιχα εγχώρια πρωταθλήματά τους. Τα αποτελέσματα των διαδοχικών συναντήσεων τους πιθανότατα θα έχουν σημαντικό αντίκτυπο στην έκβαση του 3ου ομίλου.

Η Μπόντο Γκλιμτ είχε μερικές συναρπαστικές εμφανίσεις στο Europa Conference League την περασμένη σεζόν, ανάμεσά τους η νίκη με 6-1 επί της Ρόμα του Μουρίνιο στη Νορβηγία. Το πρώτο της επίσημο ματς εναντίον αγγλικής ομάδας είναι ίσως μια μεγάλη στιγμή, αλλά η ομάδα του Κιέτιλ Κνούτσεν δεν έχει δείξει φόβο μέχρι στιγμής.

Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες των οκτώ ομίλων του Europa League

1ος όμιλος

Αϊντχόφεν-Μπόντο Γκλιμτ 1-1
Ζυρίχη-Άρσεναλ 1-2

2η αγωνιστική
Μπόντο Γκλιμτ-Ζυρίχη 2-1
20/10 Αρσεναλ-Αϊντχόφεν

3η αγωνιστική

Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου
19:45 Ζυρίχη-Αϊντχόφεν
22:00 Αρσεναλ-Μπόντο Γκλιμτ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Μπόντο Γκλιμτ 4 1-1-0 3-2
Άρσεναλ 3 1-0-0 2-1
Αϊντχόφεν 1 0-1-0 1-1
Ζυρίχη 0 0-0-2 2-4

2ος όμιλος

1η αγωνιστική
Φενέρμπαχτσε-Ντιναμό Κιέβου 2-1
ΑΕΚ Λάρνακας-Ρεν 1-2

2η αγωνιστική
Ρεν-Φενέρμπαχτσε 2-2
Ντιναμό Κιέβου-ΑΕΚ Λάρνακας 0-1

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου

22:00 Φενέρμπαχτσε-ΑΕΚ Λάρνακας
22:00 Ρεν-Ντιναμό Κιέβου

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ
Φενέρμπαχτσε 4 1-1-0 4-3
Ρεν 4 1-1-0 4-3
ΑΕΚ Λάρνακας 3 1-0-1 2-2
Ντιναμό Κιέβου 0 0-0-2 1-3

3ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ελσίνκι-Μπέτις 0-2
Λουντογκόρετς-Ρόμα 2-1

2η αγωνιστική
Ρόμα-Ελσίνκι 3-0
Μπέτις-Λουντογκόρετς 3-2

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου

19:45 Ελσίνκι-Λουντογκόρετς
22:00 Ρόμα-Μπέτις

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Μπέτις 6 2-0-0 5-2

Λουντογκόρετς 3 1-0-1 4-4

Ρόμα 3 1-0-1 4-2

Ελσίνκι 0 0-0-2 0-5

4ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ουνιόν Βερολίνου-Σεντ Ζιλουάζ 0-1
Μάλμε-Μπράγκα 0-2

2η αγωνιστική
Μπράγκα-Ουνιόν Βερ. 1-0
Σεντ Ζιλουάζ-Μάλμε 3-2

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου

19:45 Μάλμε-Ουνιόν Βερ.
22:00 Μπράγκα-Σεντ Ζιλουάζ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Μπράγκα 6 2-0-0 3-0

Σεντ Ζιλουάζ 6 2-0-0 4-2

Ουνιόν Βερολίνου0 0-0-2 0-2

Μάλμε 0 0-0-2 2-5

5ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ομόνοια-Σερίφ Τίρασπολ 0-3
Μάντσεστερ Γ.-Σοσιεδάδ 0-1

2η αγωνιστική
Σοσιεδάδ-Ομόνοια 2-1
Σερίφ-Μάντσεστερ Γ. 0-2

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου

19:45 Ομόνοια-Μάντσεστερ Γ.
19:45 Σερίφ-Σοσιεδάδ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Σοσιεδάδ 6 2-0-0 3-1

Μάντσεστερ Γ. 3 1-0-1 2-1

Σερίφ Τίρασπολ 3 1-0-1 3-2

Ομόνοια 0 0-0-0 1-5

6ος όμιλος

1η αγωνιστική
Στουρμ Γκρατς-Μίντιλαντ 1-0
Λάτσιο-Φέγενορντ 4-2

2η αγωνιστική
Φέγενορντ-Στουρμ Γκρατς 6-0
Μίντιλαντ-Λάτσιο 5-1

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου

19:45 Στουρμ Γκρατς-Λάτσιο
22:00 Μίντιλαντ-Φέγενορντ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Φέγενορντ 3 1-0-1 8-4

Μίντιλαντ 3 1-0-1 5-2

Λάτσιο 3 1-0-1 5-7

Στουρμ Γκρατς 3 1-0-1 1-6

7ος όμιλος

1η αγωνιστική
Φράιμπουργκ-Καραμπάχ 2-1
Ναντ-Ολυμπιακός 2-1

2η αγωνιστική
Καραμπάχ-Ναντ 3-0
Ολυμπιακός-Φράιμπουργκ 0-3

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου

22:00 Φράιμπουργκ-Ναντ
22:00 Ολυμπιακός-Καραμπάχ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Φράιμπουργκ 6 2-0-0 5-1

Καραμπάχ 3 1-0-1 4-2

Ναντ 3 1-0-1 2-4

Ολυμπιακός 0 0-0-2 1-5

8ος όμιλος
1η αγωνιστική

Φερεντσβάρος-Τραμπζονσπόρ 3-2
Ερυθρός Αστέρας-Μονακό 0-1

2η αγωνιστική

Μονακό-Φερεντσβάρος 0-1
Τραμπζονσπόρ-Ερυθρός Αστ. 2-1

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου

19:45 Μονακό-Τραμπζονσπόρ
19:45 Ερυθρός Αστέρας-Φερεντσβάρος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Φερεντσβάρος 6 2-0-0 4-2

Τραμπζονσπόρ 3 1-0-1 4-4

Μονακό 3 1-0-1 1-1

Ερυθρός Αστέρας 0 0-0-2 1-3

*** Λόγω του πολέμου στην Ουκρανία, η Ντιναμό Κιέβου θα δώσει τους εντός έδρας αγώνες της στην Κρακοβία.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Click to comment

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Πρόσφατα άρθρα

Advertisement
Advertisement

Δες ακόμη…

Advertisement

More in Διεθνή