Europa League: Σεβίλλη, η πρώτη που προκρίθηκε στους 16 (+videos)

Europa League: Σεβίλλη, η πρώτη που προκρίθηκε στους 16

Η Σεβίλλη νίκησε και εντός έδρας (2-0) τη Λάτσιο με τα γκολ των Μπεν Γεντέρ και Σαράμπια, έτσι έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους 16 του Europa League. Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς οι δύο ομάδες, καθώς αποβλήθηκαν Βάσκες και Μάρουσιτς. (VIDEOS)

Μπορεί οι δεκαπέντε ρεβάνς των 32 του Europa League να διεξάγονται την Πέμπτη (21/2, 19:55 και 22:00), αλλά μία διεξήχθη την Τετάρτη (20/2). Καθώς και οι δύο ομάδες της Σεβίλλης (Σεβίλλη, Μπέτις) παίζουν εντός έδρας, για λόγους ασφαλείας κρίθηκε σκόπιμο η πρώτη να παίξει νωρίτερα και να μη διεξαχθούν τα ματς την ίδια ημέρα.

Οι “νερβιονένσες” έγιναν η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους 16 της διοργάνωσης. Ήδη, είχαν το προβάδισμα με τη νίκη στη Ρώμη χάρη στο γκολ του Ουισάμ Μπεν Γεντέρ. Ο Γάλλος φορ άνοιξε το σκορ και στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”.

Μόλις είκοσι λεπτά μετά την έναρξη του ματς ο Σαράμπια έκανε το σουτ, ο Στρακόσα απέκρουσε ασταθώς κι ο 28χρονος Γάλλος απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 60ό λεπτό, οι Ανδαλουσιάνοι έμειναν με αριθμητικό μειονέκτημα, καθώς ο Βάσκες ανέτρεψε ανόητα τον Ρόμουλο. Η ομάδα της “Αιώνιας Πόλης” πίεσε περισσότερο, αλλά δεν μπόρεσε να φθάσει στο γκολ. Τα πράγματα για τους “τσελέστι” έγιναν χειρότερα όταν αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία με την αποβολή και του Μάρουσιτς στο 71′.

Ύστερα από επτά λεπτά (78′) ο Σαράμπια συνδυάστηκε άριστα με τον Χεσούς Νάβας, ξαναπήρε την μπάλα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Χεσούς Νάβας, Γκαμπριέλ Μερκάδο, Κερ, Σέρτζι Γκόμεθ, Σέρχιο Εσκουδέρο (6′ λ.τρ. Πρόμες), Βάσκες, Ρόκε Μέσα (82′ Ρογκ), Σαράμπια, Αντρέ Σίλβα (63′ Αμαντού), Μπεν Γεντέρ.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Μάρουσιτς, Πάτρικ (48′ Κορέα), Ατσέρμπι, Ράντου, Λούλιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (56′ Ρομούλο), Μπάντελι (77′ Ντουρμίσι), Κατάλντι, Ιμόμπιλε, Καϊσέδο.

ΟΙ ΡΕΒΑΝΣ ΤΩΝ 32 (ΣΕ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΤΣ)