Μπάσκετ

Έβγαλε αντίδραση ο Παναθηναϊκός! (+video)

Με καθοριστικό τον Σαντ-Ρος στα τελευταία πέντε λεπτά, ο Παναθηναϊκός νίκησε 80-67 την Μπάγερν, στο ΟΑΚΑ, πηγαίνοντας το ρεκόρ του στο 7-17.

Σημαντική «ανάσα» πήρε ο Παναθηναϊκός μετά τη συντριβή στο ΣΕΦ.

Οι «πράσινοι» έδειξαν χαρακτήρα απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, την οποία νίκησαν 80-67 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 7-17 στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Πρίφτη είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρους του ματς, με τους Βαυαρούς να βάζουν «φωτιά» στο 34’, μειώνοντας στον πόντο (65-64). Εκεί, χρειάστηκε ο καθοριστικός Σαντ-Ρος με τις άμυνές του, αλλά και τα καλάθια του Νέντοβιτς, με το επιμέρους σκορ στα τελευταία λεπτά να ήταν 15-3.

Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Μέικον με 18 πόντους, με τον Γουάιτ να είχε 16π. και τον Κουβανό να προσθέτει άλλους 15π. Ο Παπαγιάννης είχε 8π. αλλά κατέβασε 14 ριμπάουντ.

Από την ομάδα του Τρινκιέρι, η οποία υποχώρησε στο 12-11, ξεχώρισε ο Χίλιαρντ με 15π.

Το ματς
Με τους Παπαγιάννη, Γουάιτ, Κασελάκη, Σαντ-Ρος και Νέντοβιτς ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Με την ενέργεια του Κουβανού, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 7-2, με την Μπάγερν να απαντά για την ισοφάριση (7-7). Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε ακόμη περισσότερο. Αρχικά, ο Γουάιτ ξεκίνησε την αντεπίθεση του «τριφυλλιού» για το +5 (12-7), ενώ ακολούθησαν απανωτά τρίποντα από Νέντοβιτς και Μέικον για το +10 (24-14), το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-16), αφού πέραν του Γιάραμαζ οι Βαυαροί δεν είχαν άλλες λύσεις.

Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε το +10 (30-20) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, αλλά και ο Χίλιαρντ που «ζεστάθηκε», έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στο καλάθι (33-31), στο 16’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Πρίφτη έσφιξαν αμυντικά και εκμεταλλευόμενοι το μπόνους των ελεύθερων βολών πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 (42-35).

Μέσα από την καλή του άμυνα και τους Σαντ-Ρος και Μέικον, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο είχε τα ηνία του ματς, αλλά έφτασε στο +13 (53-40), στο 24’. Εκεί, οι «πράσινοι»… μπλόκαραν επιθετικά, κάνοντας λάθη, με τους Βαυαρούς να επιστρέφουν με σουτ από την περιφέρεια και να πλησιάζουν στο καλάθι (53-51), στο 28’. Στα τελευταία λεπτά, το τέμπο έπεσε κατακόρυφα, με τις άμυνες να είχαν τον πρώτο λόγο και το «τριφύλλι» να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +3 (55-52).

Με έλεγχο των ριμπάουντ και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, η ομάδα του Πρίφτη ξέφυγε στο +8 (63-55), στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Ωστόσο και πάλι οι «πράσινοι» έδωσαν… δικαιώματα με τους Ρούμπιτ και Χίλιαρντ να φέρνουν το παιχνίδι στον πόντο (65-64), στο 34’. Η αντίδραση των «πράσινων» ήρθε με τις μεγάλες άμυνες του Σαντ-Ρος, με τους Γουάιτ και Νέντοβιτς να στέλνουν τη διαφορά στο +10 (74-64) και ουσιαστικά να «κλειδώνουν» το ροζ φύλλο, το οποίο ήρθε με το τελικό 80-67.

MVP: Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Μέικον, αλλά κορυφαίος ο Σαντ-Ρος. Εκτός από τους 15 πόντους, ο Κουβανός ήταν… παντού και στην άμυνα, έχοντας ακόμη 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Τα στατιστικά των δύο ομάδων ήταν σχεδόν ίδια. Ωστόσο, αυτό που έκανε τη μεγαλύτερη διαφορά και εκεί υπήρχε «πράσινη» υπεροχή ήταν οι πόντοι από αιφνιδιασμό με 16π. έναντι 4π. και οι πόντοι από λάθη που ήταν 17π. έναντι 10π.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 42-35, 55-52, 80-67.