Σπάρτη

Εύκολα 3-0 τον Ηρόδοτο, η… νέα (διοικητικά) Σπάρτη!

Φοβερή σήμερα η Σπάρτη, 3-0 εύκολα το Ηρόδοτο!

Φοβερή σήμερα η… νέα (διοικητικά)  ΑΕ Σπάρτη, εύκολα με 3-0 τον Ηρόδοτο στο Δημοτικό Στάδιο της πρωτεύουσας της Λακωνίας μας!

Με τον Καινούργιο  λοιπόν να πετυχαίνει δύο γκολ οι Λάκωνες κατάφεραν να πάρουν σημαντική νίκη επί του Ηροδότου.

Ιδανικό ποδαρικό για τη Σπάρτη, που έφτασε στην επικράτηση με 3-0 κόντρα στον Ηρόδοτο, που αν και πάλεψε στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ που θα τον βάλει ξανά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι «καίγονταν» για βαθμούς και το έδειξαν από το ξεκίνημα.

Η Σπάρτη απείλησε πρώτη με τον Βλαχομήτρο να σουτάρει εκτός στο 8′, ενώ έξι λεπτά μετά ο Τσιλιγγίρης έσωσε, μετά το σουτ του Καψάσκη. Ο γκοκίπερ του Ηροδότου ήταν στη σωστή θέση και στο 36′ στο σουτ του Νάτση, αλλά δύο λεπτά μετά ο τελευταίος έκανε το γύρισμα και ο Καινούργιος με σουτ σκόραρε για το 1-0, ου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Σπάρτη διπλασίασε τα τέρματά της με τον Βλαχομήτρο να νικά με κεφαλιά τον Τσιλιγγίρη στο 55′, έπειτα από σέντρα του Νάτση. Ο Ηρόδοτος προσπάθησε στα επόμενα λεπτά να αντιδράσει με κάποιες στημένες φάσεις, ωστόσο, δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 65′ ο Πάντος μπλόκαρε την προσπάθεια του Κανδηλάκη. Κι ενώ οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για να μειώσουν, ήρθε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων στο 80′, με τον Καινούργιο και πάλι, έπειτα από ενέργεια και ασίστ του Βλαχομήτρου. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με τους Λάκωνες να παίρνουν βαθιά βαθμολογική ανάσα.