Εύκολα η ΑΕΚ Β’, 2-1 και τον ΑΕ Καραϊσκάκη και έχει πια το απόλυτο 3Χ3! (+video)

Εύκολα η ΑΕΚ Β’ νίκησε με 2-1 κ;ι την ΑΕ Καραϊσκάκης και έχει τώρα μόνο αυτή το απόλυτο, 3 στα 3  στο νότιο όμιλο του πρωταθλήματος της Super League 2.

Η ΑΕΚ Β’ ήταν η ομάδα που ήλεγχε τον ρυθμό του ματς. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους κιτρινόμαυρους ήρθε στο 13′. Μιτάι μπήκε από τα αριστερά, πάτησε περιοχή, έκανε και τη συρτή σέντρα ο Κοσίδης προσπάθησε να τελειώσει με τη μία τη φάση αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από την εστία του Χουάντερσον. Όρθιος παρακολουθούσε την φάση ο πολύπειρος πορτιέρο.

Στο 17′, γύρισμα του Γιούση από τα δεξιά, ο Μουστακόπουλος σε εξαιρετική θέση δεν μπόρεσε να κοντρολάρει και να απειλήσει. Ένα λεπτό μετά ο Γιούσης προσπάθησε να τελειώσει μόνος του την αντεπίθεση της ομάδας του, αλλά ο Χουάντερσον… οριζοντιώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ. Ενώ στο 19′ ο Σταμούλης με ωραία σέντρα από τα δεξιά, βρήκε τον Χριστόπουλο, αλλά η κεφαλιά του “χρυσού” σκόρερ με την Καλαμάτα πέρασε ελάχιστα αουτ. Ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος ζητούσε από τους παίκτες του να μην απογοητευτούν και να συνεχίσουν να επιτίθενται. Και στο 29′ από ένα στημένο ήρθε το 1-0. Ο Γιούσης εκτέλεσε το κόρνερ, καρφωτή κεφαλιά του Κορνέζου και 1-0 για την Ένωση. Στα… καπάκια οι κιτρινόμαυροι άγγιξαν και το δεύτερο γκολ. Συρτό σουτ από πλάγια θέση του Χριστόπουλου, έδιωξε δύσκολα ο Χουάντερσον και απομάκρυναν οι αμυντικοί πρωτού ο Κοσίδης γίνει κάτοχος της μπάλας και σε κενή – πλέον – εστία σκοράρει!

Στο β’ μέρος οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν αρκετά μέτρα ψηλά στο γήπεδο προκειμένου να πιέσουν και να κυνηγήσουν την ισοφάριση. Αλλά οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου εύκολα αντιμετώπιζαν τις επιθέσεις των παικτών του Ντράγκαν Τζουκάνοβιτς. Τα λεπτά περνούσαν, η ΑΕΚ Β’ κρατούσε το υπέρ της 1-0 και στο 74′ διεύρυνε το προβάδισμά της. Ο Σαμπανάτζοβιτς βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Γιούση, αυτός ανατράπηκε από τον Φετινίδη και ο διαιτητής Τσαγκαράκης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κοσίδης το μετέτρεψε σε γκολ και έκανε το 2-0. Από μία άτυχη στιγμή της άμυνας της ΑΕΚ, η ομάδα της Άρτας επέστρεψε στο ματς. Στο 80′ συγκεκριμένα, ο Ρουκουνάκης προσπάθησε να διώξει την μπάλα από την περιοχή, αυτή βρήκε σε κάποια σώματα και ο Ναζίμ επωφελήθηκε από τις κόντρες και με δυνατό σουτ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 2-1. Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι κιτρινόμαυροι δεν απειλήθηκαν. Κράτησαν το υπέρ τους 2-1.

ΑΕΚ B’: Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Μιτάι, Λάτσι, Κορνέζος, Σαμπανάτζοβιτς, Μπάμπης (66′ Ρουκουνάκης) Μουστακόπουλος (88′ Γερολέμου), Χριστόπουλος Ευθ. (66′ Τζούντα Γκαρσία), Γιούσης (79′ Παρράς), Κοσίδης (79′ Ιατρούδης)

ΑΕ Καραϊσκάκης: Χουάντερσον, Τάμπας, Φετεινίδης, Κλιγγόπουλος, Μπεκατώρος, Δερμιτζάκης (68′ Γαλεάδης), Ρούνεϊ, Ντοναλτόνι (68′ Ρουμπανγκούκα), Σταματής, Ναζίμ, Βαφειάδης