Τοπικές Ενώσεις

Εύκολα η Ερέτρια, 0-2 την Χαλκίδα για το Κύπελλο της ΕΠΣ Εύβοιας…

Φάση από τον σημερινό αγώνα Κυπέλλου

Ο Απόλλων Ερέτριας επικράτησε στην παράταση του ΑΟ Χαλκίς και προκρίθηκε στη δεύτερη φάση του Kυπέλλου Εύβοιας ‘Νίκος Δάφνης’.

Οι ‘νεραντζούρι’ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα, με σουτ του Τόλη που κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Σπάχο. Στο 32ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με χαμένο χτύπημα πέναλτι -που κέρδισε ο Παλαιολόγος απ’ τον Σπάχο- του Καραχάλιου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Σπάχο, στο 48′, έδιωξε με τα πόδια πριν πλασάρει μέσα απ’ τη μικρή περιοχή ο Καράλιος και στο επόμενο λεπτό απέκρουσε κεφαλιά του Παλαιολόγου, με τον ΑΟΧ να συνεχίζει να έχει την υπεροχή. Στο 58′ μακρινό σουτ του Πάλλη πέρασε λίγο έξω απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά δόθηκε αρχικά πέναλτι (ανατροπή Μώρου από Αγριόδημου) υπέρ των φιλοξενούμενων, όμως στη συνέχεια η απόφαση του διαιτητή κ. Κασομούλη άλλαξε (μετά από συνεννόηση με τον επόπτη κ. Τσιφλάκο) και έδωσε τελικά φάουλ λίγο έξω απ’ την μεγάλη περιοχή, χωρίς να βγει κάτι καλό για τον Απόλλωνα.

Η ομάδα της Ερέτριας ανέβασε την απόδοση της μετά τα μέσα του του δευτέρου ημιχρόνου και θα μπορούσε να φτάσει κοντά στο γκολ στο 68ο, όταν μετά από σέντρα του Μήτρου, ο Μπασούκος πήρε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει καλό κοντρόλ και να σουτάρει. ‘Διπλή’ ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 86′ με τον Παλαιολόγο, ο οποίος αρχικά με διαγώνιο συρτό σουτ απείλησε την αντίπαλη εστία (έδιωξε σε κόρνερ ο Σπάχο με τα ακροδάχτυλα) και μετά την εκτέλεση του κόρνερ πήρε την κεφαλιά μέσα απ’ την μικρή περιοχή αλλά ο πορτιέρο του Απόλλωνα απέκρουσε, έτσι το 0-0 δεν άλλαξε ως το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι είχαν σουτ με τον Μπισμπικόπουλο λίγο έξω απ’ τη μικρή περιοχή (μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπασούκου) που πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι και στο 103′ μετά σύγχυση μέσα στην άμυνα των γηπεδούχων η μπάλα έφτασε τον Μπασούκο που με συρτό πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Ερέτριας και στο 118′ ο Μώρος με πλασέ σε κενή εστία ‘σφράγισε’ την πρόκριση για την ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κασομούλης/Κωνστάντιος-Τσιφλάκος.

ΓΚΟΛ: 103′ Μπασούκος, 118′ Μώρος.

ΑΟ Χαλκίς (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Αγριόδημος, Τζάβρας, Γκούβερος, Παπαγεωργίου, Καρβελάς, Αυλωνίτης, Πάλλης (89′ Θανάση), Καραχάλιος, Παλαιολόγος (96′ Μπασινάς), Τόλης, Τρεπεκλής.

Απόλλων Ερέτριας (Θωμάς Τσίγκας): Σπάχο, Πετράκης, Λάμπρου (89′ Τσίγκας) , Ρούσσος, Μπισμπικόπουλος, Σεχάι (120′ Κικίδη), Σταματάκος, Αντζέλι, Μπασούκος, Μώρος (120′ Παντελής), Φ. Τρεγκάι (57′ Μήτρου).