Εύκολα η Νίκη, 2-0 τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι του Βόλου!

Εύκολα η Νίκη, 2-0 τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι του Βόλου! Ανώτερη η Νίκη Βόλου επικράτησε του Ολυμπιακού στο τοπικο ντέρμπι με 2-0 και ξέφυγε από την τελευταία θέση.

Οι μεγάλες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο άνηκαν στην Ομαδα του Στάικου Βεργέτη η οποία ήταν από τα πρώτα λεπτά καλύτερη. Σέντρα του Καπού από τα αριστερά στο 7′, ο Κρουθ πήρε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά δεν βρήκε εστία. Στο 24′ ο ίδιος παίκτης πήρε το ριμπάουντ από σουτ του Ροχανο και απόκρουση του Γιδοπουλου αλλά δεν βρήκε εστία. Το σουτ του Ροχάνο στο 30′ έφυγε άουτ ενώ στο 32′ ο Γιδόπουλος μπλόκαρε την κεφαλιά του άσου της Νίκης. Μόνο ένα καλό σουτ του Σκοπελίτη είδαμε στο πρώτο 45λεπτο αλλά έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη η Νίκη ήταν ουσιαστική και έκανε γκολ και τις δύο σπουδαίες ευκαιρίες. Ο Καπός στο 52′ έκανε το γύρισμα ο Κρουθ άφησε την μπάλα και ο Τσιωλης έκανε με διαγώνιο σουτ το 1-0. Το 2-0 ήρθε στο 75′. Ο Τσιώλης πρόλαβε τον Μπουτζίκο, έστρωσε στον Κρουθ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με σκαφτο πλασεδάκι πάνω από το σώμα του Γιδόπουλου έκανε το 2-0.

Ο Ολυμπιακός έχει να φωνάζει για την φάση του 58ου λεπτού για πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Ντούνη. «Παίζετε», είπε ο Μπαΐλης. Έπεσαν πάνω και στον βοηθό οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου έξαλλοι. Προσπάθησαν πάντως να μειώσουν οι ερυθρόλευκοι αλλά τα σουτ των Κουτσιανικούλη και Μπουτζίκου στο 68′ και 87′ αντίστοιχα σταμάτησαν πάνω στον Αποστολίδη.

Διαιτητής: Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας). Βοηθοί: Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας), Τσιλίκας (Αιτ/νίας). 4ος: Ματσούκας (Αιτ/νίας).  Καλή η διαιτησία. Κίτρινες:Μπιτσάκος, Τσιώλης, Καπός, Σ. Κυριακίδης – Τσιάρας, Κουτσιανικούλης, Μπουτζίκος, Κόλα, Πόζογλου, Ντούνης

Νίκη Βόλου (Βεργέτης): Αποστολίδης, Παγώνης, Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Καπός, Μπιτσάκος, Ροχάνο, Κρουθ, Τσιώλης (88′ Γκιγιέρμο), Λούκας Γκαρσία (57′ Καμπαγιέρο).

Ολυμπιακός Βόλου (Παπαδόπουλος): Γιδόπουλος, Λάσκαρης, Τσιάρας, Πόζογλου, Σκοπελίτης (46′ Κόλα), Βοσνακίδης (69′ Τσίτας), Ντούνης, Μπουτζίκος, Γραικός, Φαζός, Κουτσιανικούλης (83′ Στεβάνοβιτς).

Σπουδαία επικράτηση πανηγύρισε η Νίκη Βόλου με 2-0 επί του «αιώνιου» αντιπάλου της Ολυμπιακού Βόλου. Στο ντέρμπι που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Football League, οι «κυανόλευκοι» ήταν καλύτεροι και με τέρματα των Τσιώλη (52’) και Κρουθ (76’) έφτασαν στην πολύτιμη νίκη, που τους δίνει βαθμολογική ανάσα.