Εύκολα και ο Παναθηναϊκός Β’ (0-1) μέσα στη Ζάκυνθο!

Εύκολα και παρότι παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, ο εξαιρετικός Παναθηναϊκός Β – και χωρίς τον Γιάννη Βονόρτα στον πάγκο του, παρακαλώ –  ήταν κυρίαρχος στην επανάληψη, κερδίζοντας 1-0 την Ζάκυνθο, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2.

Οι Πράσινοι πήραν την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα και  προσπάθησαν να παίξουν από τα δύο άκρα, με πολλές κάθετες πάσες. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι περίμεναν όλοι πίσω από την μπάλα, δυσκολεύοντας τους στην παραγωγή φάσεων.

Ένα επικίνδυνο γύρισμα του Τσιριγώτη από θέση μέσα δεξιά για τον επερχόμενο Μαραθωνίτη στο 16’ ανακόπηκε από τον Καλλιβωκά, ενώ στο 22ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Βαγιαννίδης έπεσε στην μικρή περιοχή από μαρκάρισμα αλλά η διαιτητής Αντωνίου έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Η Ζάκυνθος πάτησε περιοχή για πρώτη φορά στο 25’, αλλά ο Σιδεράς έβαλε έγκαιρα την κόντρα στο σουτ του Σολ.

Αντιθέτως, η πιο κλασική ευκαιρία για γκολ καταγράφηκε στο 33’ από πλευράς Παναθηναϊκού Β, με τον Μαραθωνίτη να βγαίνει διαγώνια και δεξιά απέναντι από τον Πατσογιώργο, αλλά να πλασάρει άστοχα.

Με την σέντρα του Σιδερά από αριστερά και την κεφαλιά του Μαραθωνίτη μέσα από την περιοχή στο 42ο λεπτό να περνάει άουτ.

Το ξεκίνημα των παικτών του Βασίλη Καλαποθαράκου στην επανάληψη ήταν δυνατό, με τον Βαγιαννίδη να πρωταγωνιστεί σε δύο προσπάθειες με το καλημέρα και τον Κούτσια -που πέρασε αλλαγή στην ανάπαυλα- να σουτάρει ψηλά άουτ, όντας αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι, στο 51’.

Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των Επτανήσιων στο 55ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός Β έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με την προσπάθεια του Μαραθωνίτη να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Ωστόσο, στην αμέσως επόμενη φάση, ήρθε το 1-0, με την δυνατή κεφαλιά του Ρόμπι, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ηλιάδη από την δεξιά πλευρά, που έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Πατσιογιώργου.

Με τον Παναθηναϊκό Β να συνεχίζει να ελέγχει το παιχνίδι και να χάνει μια ακόμα ευκαιρία στο 67ο λεπτό, καθώς το σουτ του Καρβούνη πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πατσογιώργου.

Ο Τσιριγώτης σπατάλησε και αυτός δύο φάσεις για να κάνει το 2-0, με τον Καλλιβωκά να μπαίνει στην πορεία της κεφαλιάς του και τον Πατσογιώργο να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια το σουτ του, στο 73’ και στο 74’ αντίστοιχα.

Στην συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ενώ ο Παναθηναϊκός Β κράτησε με ευκολία το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το τέλος, με τον Μασταδέ μάλιστα να μην μπορεί να νικήσει στο τετ α τετ τον Πατσογιώργο στο 90ο λεπτό.

Ζάκυνθος: Πατσογιώργος, Κολεύρης, Ζογκάι, Καλλιβωκάς, Κούνια, Σούρμπης, Στίλλα, Καψάσκης (61’ Παναγιωτόπουλος), Σολ, Εντουάρντο (87’ Μπελέρης), Κοναγκάγια.

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σιδεράς, Αντωνίου (46’ Κούτσιας), Μαρτίνης (77’ Παυλάκης), Ηλιάδης, Ρόμπι, Αθανασακόπουλος, Μαραθωνίτης (77’ Τουρκοχωρίτης), Τσιριγώτης, Καρβούνης (70’ Ματσαδές).