Γ΄ Εθνική

Εύκολα και το Πάτραι 3-1 η Ρόδος

Οι «πράσινοι» ήταν πάρα πολύ καλοί στο α’ ημίχρονο, έβαλαν τα θεμέλια για τη νίκη και την πήραν εύκολα, συνεχίζοντας το δρόμο προς την επιστροφή τους στη δεύτερη κατηγορία.

Η ομάδα του Νίκου Κουρμπανά έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, προηγήθηκαν νωρίς και έβγαλαν ωραίες φάσεις, όντας ανώτεροι από την αχαϊκή ομάδα στο δημοτικό στάδιο. Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της χρονιάς, η Ρόδος ήταν αυτή που έπρεπε και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Α.Π.Σ. Πάτραι, επιβάλλοντας το ρυθμό της από την αρχή του αγώνα.

Το σκορ για τη Ρόδο άνοιξε στο 15ο λεπτό με κεφαλιά ο Κανταρτζής μετά από εκτέλεση φάουλ του Νικολόπουλου. Μόλις πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 20’, τα «ελάφια» πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Μετά από μία πολύ ωραία προσπάθεια ο Τζουανάκης έδωσε στον Μπαρμπαρούση και αυτός από κοντά έκανε το 2-0 για τη Ρόδο. Οι «πράσινοι» δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους μέχρι και το τέλους ημιχρόνου. Στο β’ ημίχρονο ο Α.Π.Σ. Πάτραι μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να μπει στο ματς ξανά, όμως η Ρόδος «τελείωσε» το παιχνίδι με τον Τσούτση στο 56’, κάνοντας το 3-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 3-1 με κεφαλιά του Κυβελίδη στο 64’. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε, ο ρυθμός «έπεσε» και η Ρόδος έκανε το 2 στα 2.

ΡΟΔΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Μανουσάκης, Τρόκα, Νικολόπουλος, Κανταρτζής, Παντίδος, Σουλάι (66’ Ζόγκας), Βογιατζής Β., Κάμπα, Τζουανάκης (85’ Τσανάκου), Τσούτσης, Μπαρμπαρούσης (92’ Βογιατζής Σ.).

Α.Π.Σ. ΠΑΤΡΑΙ (Σταμάτης Σαρρής): Βορίλα, Στανή (59’ Σταυρόπουλος), Θεοφάνης (46’ Γερογιάννης), Φούφουλας (77’ Ζέλος), Γιαννόπουλος (46’ Βλασσόπουλος Θ.), Βλασσόπουλος Ν., Ζελενίτσας, Μαστραντωνάκης, Λιμάτσι (86’ Μητρόπουλος), Σαμπανέι, Κυβελίδης.