Εύκολα ο Ιάλυσος, 0-2 στη Σπάρτη την Πελλάνα!

Ανέτοιμη ακόμη η Πελλάνα, θέλει δουλειά και παίκτες...

Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος κέρδισε με 2-0 στη Σπάρτη την τοπική ομάδα (σημείωση sportstonoto.gr: είναι η Ένωση Πελλάνας Καστορείου) , πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης και θα φιλοξενήσει στην επόμενη φάση την Κέρκυρα!

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό στον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος για να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης για τη δ’ φάση του κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα υποδεχθεί στο «Οικονομίδειο» την Κέρκυρα. Οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν καλύτεροι στο α’ ημίχρονο στη Σπάρτη, κέρδισαν με 2-0 την τοπική ομάδα και πήραν την πρόκριση, στο πρώτο τους επίσημο παιχνίδι για τη φετινή σεζόν. Η ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου ήταν σοβαρή και πειθαρχημένη, με αποτέλεσμα να πετύχει δύο γκολ στο α’ ημίχρονο και να φύγει νικήτρια από την πρωτεύουσα της Λακωνίας, παίζοντας πολύ καλά στο α’ ημίχρονο.

Στο 26ο λεπτό ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος κέρδισε πέναλτι, όταν ο Αυγενικού ανατράπηκε από τον Αναστασάκο. Ο Σερτζίνιο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1. Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό ο Νατσιόπουλος με απευθείας εκτέλεσε φάουλ έκανε το 0-2.
Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους «ερυθροκίτρινους» να έχουν ως πρώτο στόχο να διατηρήσουν τη διαφορά των δύο γκολ. Έτσι έδωσαν χώρο στη Σπάρτη, η οποία έγινε απειλητική στο 52ο λεπτό, όταν ο Γεμιστός έκανε τη σέντρα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και ο Ανδρούτσος απομάκρυνε. Στο 59’ ο τερματοφύλακας του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος μπλόκαρε το σουτ του Γεμιστού, ενώ στο 75’ το σουτ του Αυγενικού έπιασε ο Τσιζνιέφσκι. Οι Σπαρτιάτες ήταν ανώτεροι στο β’ ημίχρονο και στο 80’ έχασαν κι άλλη ευκαιρία με σουτ του Γεμιστού, με τον Ανδρούτσο να απομακρύνει εντυπωσιακά. Το 0-2 παρέμεινε και οι Ροδίτες έφυγαν νικητές από τη Σπάρτη.

Π.Σ. ΣΠΑΡΤΗΣ (Μίκι Τσίρκοβιτς): Τσιζνιέφσκι, Κακάμης, Παναγιωτίδης (66’ Πλατάνας), Μπανούσης, Κοντογιάννης (46’ Σικαλόπουλος), Σωτηρόπουλος, Τσιμικλής, Κάρδαρης, Αναστασάκος (46’ Ζαραφέκας), Γεμιστός, Σαμπατάκος.
Γ.A.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Πατινιώτης, Γιώργου (90′ Χειμωνέττος Κ.), Ρεκλείτης, Αυγενικού, Νατσιόπουλος (88′ Τερζίου), Μαρτσάκης (82’ Παπαδόπουλος), Σερτζίνιο, Μαραγκουδάκης.