Εύκολα ο Λεβαδειακός, 1-3 τον Εργοτέλη

Επικράτησε με 3-1 του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο ο Λεβαδειακός και βρίσκεται ξανά στο – 2 από τον δεύτερο Απόλλωνα Σμύρνης.

Στο πρώτο μέρος το θέαμα ήταν κακό αν και ο Εργοτέλης είχε δοκάρι με τον Προβυδάκη στο 7ο λεπτό. Ενω λιγο πριν από την ανάπαυλα πλησίασε στο 1-0, όταν ο Ροβίθης βρέθηκε απέναντι από τον Μπάγιτς και σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού αντέδρασε σωστά.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε. Ανέβηκε και ο Λεβαδειακός στο γήπεδο. Ο Μεχια δοκίμασε δύο φορές το πόδι του έξω από την περιοχή και στην δευτερη νίκησε τον Καλογέρακη στο 70′ κάνοντας το 0-1. Με το 0-1 στην πλάτη τους, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά, αλλά δεχθηκαν και δεύτερο τέρμα στο 84′. Ο Νίκας, που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στον αγώνα, με κεφαλιά μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 0-2, «σκοτώνοντας» την κρητική ομάδα.

Στο 90′ ήρθε το τρίτο γκολ για τους φιλοξενούμενους με σκόρερ τον Βήχο, ενώ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εργοτέλης κέρδισε πέναλτι, ο Ροβίθης το εκτέλεσε εύστοχα και με το 9ο εφετινό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Κοιλιάρας (62′ λ.τ Μπούσης), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Πέιος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (74′ Μπουρσέλης), Μπαράτα (61′ Άτεφ), Ροβίθης, Έφορντ.

Λεβαδειακός (Αντωνίου): Μπάγιτς, Μύγας, Βήχος, Άνγκουα, Λιάγκας, Μεχία, Κονέ, Συμελίδης (88′ Παντελιάδης), Πολέττο (75′ Νίκας), Μπαστιάνος (84′ Κοζορώνης), Μάντζιος.