Εύκολα ο ΠΑΣ, 2-0 τον Ολυμπιακό Βόλου

Εύκολα  σχετικά και προς το τέλος, ο ΠΑΣ πήρε με 2-0 στα Γιάννενα τον Ολυμπιακό του Γράφα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ο μεγάλος νικητής, στη φιλική αναμέτρηση στους Ζωσιμάδες, με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου, ανεβάζοντας την απόδοσή του στο τελευταίο 25λεπτο.

Σε ένα ματς προετοιμασίας στο οποίο οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να τεστάρουν πρόσωπα και τακτικές, οι Ηπειρώτες είχαν την ουσία και την αποτελεσματικότητα στο δεύτερο ημίχρονο. Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπιζαν προβλήματα και ήταν σωστοί αμυντικά, έως την επίτευξη του πρώτου τέρματος των γηπεδούχων.

Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς πολλές ανησυχίες για του δύο γκολκίπερ. Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να προηγηθεί με τον Τσίτα, στο 12′. Σημαντικότερη φάση το πέναλτι, που απέκρουσε ο τερματοφύλακας Μακρυωνίτης, του Ολυμπιακού, σε εκτέλεση του Αποστολόπουλου, στο 34’. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ βρήκε το γκολ, ανοίγοντας το σκορ στο 67’, με τον Παμλίδη να αξιοποιεί τετ α τετ. Στο 79’, ο Λεό διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΣ, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Πίτου Γκαρσία, στο 92’, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, στο 92’.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιαννίκης): Γιανίκογλου (46’ Χουτεσιώτης), Σκόνδρας (75’ Οικονομόπουλος), Ζιούλης (61’ Πίτου Γκαρσία), Αποστολόπουλος (75’ Ξύδας), Μπουκουβάλας (75’ Παντελάκης), Σιόντης (75’ Γώγος), Κάστρο (75’ Νάουμετς), Νικολιάς (75’ Ράντοβατς), Καρτάλης (75’ Γροσδάνης), Κρίζμαν (75’ Λέο), Παμλίδης (75’ Πήλιος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γράφας): Μακρυωνίτης (65’ Γιδόπουλος), Γραικός (80’ Πριόνας), Μπουτζίκος, Βοσνακίδης (69’ Κόλα), Φαζός, Τσιάρας (54’ Στεφάνοβιτς), Λάσκαρης (83’ Φουτσίνι), Σκοπελίτης (80’ Κλεμέντε), Τσίτας (83’ Μπακουλάτι), Τζέφερσον (51’ Ρόκας), Ράντι (65’ Πόζογλου)