Χωρίς κατηγορία

Ευρωπαϊκό κολύμβησης: Χρυσός ο Χρήστου στα 50μ. ύπτιο (+videos)

Ο Απόστολος Χρήστου κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ ύπτιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης που διεξάγεται στη Ρώμη.

Σε μία σπουδαία επιτυχία έφτασε ο Απόστολος Χρήστου. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε στην πρώτη θέση και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ ύπτιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης που διεξάγεται στη Ρώμη.

Το μεγάλο ζητούμενο για τον Έλληνα πρωταθλητή ήταν να βγάλει τη μεγάλη επίδοση στον τελικό και αυτή τη φορά το κατάφερε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

Ο Χρήστου κατέγραψε χρόνο 24.36 το οποίο αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ, βελτιώνοντας το 24.39 που είχε ο ίδιος.

Στα της κούρσας έγιναν όλα σύμφωνα με τη λογικη. Ο 26χρονος κολυμβητής έδωσε μεγάλη μάχη με τον Ιταλό, Τόμας Τσεκόν, με τον νικητή να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Ο Τσεκόν, λοιπόν, με χρόνο 24.40 πήρε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ ο Γερμανός Όλε Μπράουνσβαϊγκ συμπλήρωσε το βάθρο.

Αυτό είναι το δεύτερο χρυσό της χώρας μας στο συγκεκριμένο αγώνισμα μετά από εκείνο του Γρηγοριάδη το 2008 στο Αϊντχόφεν.