Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 84-77: Έκανε την ανατροπή, λύγισε στις λεπτομέρειες

Ο Ολυμπιακός γύρισε από το -13 με μεγάλα τρίποντα του Βεζένκοβ, στο τέλος όμως δεν τα κατάφερε, ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε (84-77) και έπεσε στο 7-8 μετά από τη 16η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη “πληγωμένος” ψυχολογικά μετά από τις δύο εντός έδρας ήττες απέναντι σε Βαλένθια και Ρεάλ Μαδρίτης, δεν είχε τον Γιώργο Πρίντεζη στη δωδεκάδα του, όμως ο Ολυμπιακός ήταν έτοιμος να παλέψει στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της EuroLeague με τη Φενέρμπαχτσε.

Το έκανε στο πρώτο μέρος, η κακή τρίτη περίοδός του τον άφησε αρκετά πίσω, ο Σπανούλης κι ο Βεζένκοβ ηγήθηκαν της αντεπίθεσης από το 70-57 στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο τέλος όμως οι Τούρκοι πήραν τη νίκη (84-77) για να ανέβουν στο 6-10 μετά από τα επτά αρνητικά αποτελέσματα στα προηγούμενα οκτώ ματς. Κορυφαίος τους ο Γιαν Βέσελι, με τους Ντε Κολό, Πιέρ, Μπάρτελ να ακολουθούν στην επιστροφή του Μάρκο Γκούντουριτς στην ομάδα.

Στο 7-8 οι Πειραιώτες, που δείχνουν πως περνούν μια περίοδο ντεφορμαρίσματος, αγωνιστικής κρίσης και δεν έχουν αυτοπεποίθηση μετά από τα σημαντικά διπλά σε Βαρκελώνη και Βελιγράδι που είχαν σκορπίσει ενθουσιασμό. Ο Σλούκας δημιούργησε, ο Βεζένκοβ έβαλε τα σουτ στην τέταρτη περίοδο, ο Ζαν-Σαρλ ξεκίνησε εντυπωσιακά, το ίδιο και ο Χάρισον, κάτι όμως έλειπε και πάλι για να παίξει ο Ολυμπιακός το μπάσκετ που θέλει ο προπονητής και ο κόσμος του.

Δείτε ακόμη:

Φενερμπαχτσέ-Ολυμπιακός 84-77: Highlights (video)

Ο MVP

Μεγάλο ματς από τον Γιαν Βέσελι, που γύρισε από τον τραυματισμό του και είχε 17 πόντους από 8/8 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα μπλοκ, τέσσερα κερδισμένα φάουλ και 29 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 28:23.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Όσοι αγωνίστηκαν πάλεψαν από τον Ολυμπιακό, με τις καλές και τις κακές στιγμές τους, σίγουρα όμως ο Οκτάβιους Έλις (που τραυματίστηκε στο β’ μέρος όταν βούτηξε για μία κατοχή) έδειξε ξανά ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτό το επίπεδο. Δύο πόντους και δύο ριμπάουντ είχε σε δέκα λεπτά, έπαιξε κάποιες καλές άμυνες, δεν προσφέρει όμως το κάτι παραπάνω που έχουν ανάγκη οι Πειραιώτες στον ρόλο του backup του Χασάν Μάρτιν.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 3/4 δίποντα και 7/11 τρίποντα έκλεισε ο Ολυμπιακός το πρώτο δεκάλεπτο, την ώρα που η Φενέρμπαχτσε μετρούσε 9/13 δίποντα και ακόμη 7/8 στη δεύτερη περίοδο για το 73% στο πρώτο εικοσάλεπτο. Οι Πειραιώτες δεν εξαργύρωσαν την εντυπωσιακή τους εμφάνιση από την περιφέρεια, δεν πίεσαν τους γηπεδούχους που είχαν 14 ασίστ για τέσσερα λάθη στο ημίχρονο, ενώ στο φινάλε του ματς είχαν εκτελέσει 32 τρίποντα και 22 δίποντα απέναντι σε μια ομάδα που τους χτυπούσε συνεχώς στη ρακέτα με τον Γιαν Βέσελι να έχει το απόλυτο 8/8 στον χρόνο που αγωνίστηκε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Χάρισον, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ, Έλις άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που βρέθηκε στο +6 (2-8) χάρη στα μακρινά του σουτ, δέχθηκε σερί 9-0 από τη Φενέρμπαχτσε και απάντησε με δύο νέα τρίποντα από τους Χάρισον – Ζαν-Σαρλ για το 11-14. Στο πρώτο timeout οι Πειραιώτες είχαν 1/1 δίποντο και 4/7 τρίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 6/8 δίποντα και 0/2 σουτ από την περιφέρεια, συνέχισαν να παίζουν σε αυτό το τέμπο, με τον Σλούκα και να φτιάχνει και να εκτελεί έως το τέλος της πρώτης περιόδου (22-27) στην οποία οι ερυθρόλευκοι είχαν 7/11 σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ.75.

Ένα νέο σερί των γηπεδούχων (8-0 για το 30-29) τους έβαλε μπροστά, με τους Σλούκα – Σπανούλη να βρίσκονται για λίγο μαζί στην πεντάδα, τον ΜακΚίσικ να βγάζει ξανά δυναμισμό, αλλά την Φενέρμπαχτσε να δείχνει σε καλύτερη κατάσταση έως τα μέσα της περιόδου. Ο Γκούντουριτς έδωσε μάχες με τον Σπανούλη και τις κέρδισε και στις δύο άκρες του παρκέ, το γκολ-φάουλ του Βέσελι στο 17′ έδωσε αέρα πέντε πόντων (41-36) στην ομάδα του Κοκόσκοβ, που έκλεισε το πρώτο μέρος στο +4 (45-41) παίζοντας πάντως καλύτερα από τους φιλοξενούμενους που δεν είχαν τρόπο να αμυνθούν κοντά στο καλάθι.

Τρεις βολές του Ντε Κολό και ένα φόλοου κάρφωμα του Βέσελι ανέβασαν τη διαφορά στους εννέα (50-41) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η άμυνα των Τούρκων έγινε πιο δυναμική, το 59-46 στο 26′ δεν ήταν καλός οιωνός για τη συνέχεια του αγώνα, όμως από το timeout του Μπαρτζώκα προέκυψε ένα γρήγορο 0-5 (59-51) χάρη στο πείσμα του ΜακΚίσικ. Δεν ήταν η σπίθα που χρειάζονταν οι Πειραιώτες, με τη Φενέρμπαχτσε να κλείνει το δεκάλεπτο στο +12 (66-54) και να μην επιτρέπει στον Ολυμπιακό να μειώσει περισσότερο.

Στο 36 οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στους πέντε (73-68) με τους Σπανούλη – Βεζένκοβ να κάνουν τη δουλειά στην επίθεση, στο 37′ ο Παπανικολάου αστόχησε σε ανοιχτό τρίποντο με το σκορ στο 75-68, όμως ο Βεζένκοβ ήταν από άλλο πλανήτη, έβαλε δύο μεγάλα σουτ με απίστευτη αυτοπεποίθηση για το 75-74 στο 38′ και το ματς μετατράπηκε σε θρίλερ για γερά νεύρα χάρη σε αυτό το 5-17 του Ολυμπιακού. Ο Ντε Κολό έβαλε βολές για το 77-74, ο ΜακΚίσικ έκανε στη συνέχεια βήματα, ο Πιέρ έγραψε το 79-74 και έβαλε και το μεγάλο τρίποντο για το 82-76 στα 17″ που έκρινε οριστικά τον αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Παστούσιακ, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-27, 45-41, 66-54, 84-77