Μπάσκετ

Φενέρμπαχτσε-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 100-74: «Εφιαλτικό» ντεμπούτο για Κάτας

Φενέρμπαχτσε-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 100-74: Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ έφτασε να προηγείται ακόμα και με 30 πόντους και τελικά επικράτησε 100-74 με τον Ισραηλινό τεχνικό να παίρνει μια πρώτη γεύση για όσα έχει να διορθώσει

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε την καριέρα του στον πάγκο του Παναθηναϊκού ο Όντετ Κάτας. Οι «πράσινοι» αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων δεν φάνηκαν καθόλου ανταγωνιστικοί και δέχθηκαν 100 πόντους από την Φενέρμπαχτσε, η οποία επικράτησε δια περιπάτου με 100-74. Μεγάλο «όπλο» των νικητών η ευστοχία τους έξω από τα 6.75 όπου είχαν συνολικά 15/24 τρίποντα (62,5%), ενώ την ίδια ώρα έκαναν εξαιρετική δουλειά πάνω στο βαρύ «πυροβολικό» του Παναθηναϊκού, Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Σέρβος τελείωσε την αναμέτρηση με 6 πόντους και 1/9 σουτ.

Δείτε ακόμη: Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 100-74: Highlights (video)

Απουσία του Παπαπέτρου ο Όντετ Κάτας ξεκίνησε στην πεντάδα του Παναθηναϊκού τον Λεωνίδα Κασελάκη, με τους «πράσινους» να θέλουν να ξεκινήσουν δυναμικά στο ματς. Κάτι που εν πολλοίς κατάφεραν κυρίως χάρις στα μακρινά σουτ του Χάουαρντ Σαντ Ρος. Ο Κουβανός (του οποίου η συμμετοχή ήταν αμφίβολη μέχρι και την τελευταία στιγμή) με δύο τρίποντα έδινε λύσεις επιθετικής στην ομάδα του και μάλιστα ήταν ο παίκτης που μείωσε σε 13-12, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο σημείο αυτό όμως ο Παναθηναϊκός έβγαλε τον χειρότερο δυνατόν εαυτό του, έκανε απανωτά λάθη και επέτρεψε στην ομάδα του Κοκόσκοφ να «τρέξει» σερί 18-0 και να «κλείσει» το δεκάλεπτο προηγούμενη με 31-12, με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει εκτός τόπου και χρόνου.

Ο Μακ έβλε τέλος στην πεντάλεπτη επιθετική ξηρασία του Παναθηναϊκού με τους παίκτες του Κάτας να δείχνουν διάθεση να αντιδράσουν. Οι «πράσινοι» έστειλε προειδοποιητικές βολές τουν Αμερικανό και εν συνεχεία με πολύ καλή άμυνα και τον Ουάιτ να καρφώνει συνεχώς «έτρεξε» σερί 2-12 και μείωσε σε 33-24. Ο Ντε Κολό έβαλε τέλος στο σερί του Παναθηναϊκού με τρίποντο και γενικά το σουτ έξω από τα 6.75 ήταν αυτό που κρατούσε άνετη τη Φενέρ. Οι «πράσινοι» έριξαν μία ακόμα φορά τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 38-30, αλλά η Φενέρ με συνεχόμενα γκολ-φάουλ πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 48-34.

Χειρότερη άμυνα στο δεύτερο, δέχθηκε 52 πόντους ο Παναθηναϊκός
Αν η απόδοση των «πράσινων» στο πρώτο μέρος ήταν κακή, στην τρίτη περίοδο ήταν… καταστροφική. Με τη Φενέρ να είναι εντυπωσιακή από τη γραμμή του τρίποντου (είχε 9/17 στο τέλος της τρίτης περιόδου και με εξαιρετικά προσαρμοσμένη άμυνα πάνω στον Νέντοβιτς, η ομάδα του Κοκόσκοφ δεν είχε τίποτα για να ανησυχεί. Με τον Γκούντουριτς να έχει συνδεθεί από τη γραμμή των 6,75 και τον Νέντοβιτς να μην βρίσκει τρόπο να σκοράρει η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 24 πόντους (74-50) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 74-55. Η τέταρτη περίοδος ήταν ακόμα χειρότερη για τους «πράσινους». Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να «εκτελούν» με άνεση, με τον Κάτας να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους και να αποδεικνύονται άπαντες κατώτεροι των περιστάσεων. Οι Τούρκοι έφτασαν την διαφορά ακόμα και στους 30 πόντους, 100-70 με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 100-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-12, 48-34, 74-55, 100-74

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον, Μπράουν 15 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Πέρεζ (3 λάθη), Γκούντουριτς 18 (4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαχμούτογλου 8 (2), Ντε Κολό 12 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Πιερ 5 (1), Βέσελι 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Έντι 6 (2), Ντουβερίογλου 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουλανόβας 15 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 6 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (5/7 δίποντα), Μποχωρίδης 2 (4 ασίστ, 5 λάθη), Όγκαστ 3 (1/3 δίποντα, 1/4 βολές), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 7 (2), Νέντοβιτς 6 (1/9 σουτ, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουάιτ 13 (1), Μήτογλου 12 (4/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ 5 (1), Σαντ Ρος 10 (2).