Φιλικά ματς: Έπεισαν Ολλανδία και Γερμανία (+videos)

Φιλικά ματς: Εύκολη νίκη της Ολλανδίας επί της Δανίας (4-2) στο ματς που σημαδεύτηκε απ’ την επιστροφή και το γκολ του Έρικσεν – Άνετα οι Γερμανοί τους Ισραηλινούς.

Ο Κρίστιαν Έρικσεν κέρδισε το χειροκρότημα και αποθεώθηκε στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα». Λόγω της επιστροφής του στην Εθνική Δανίας, αλλά και του εκπληκτικού γκολ που σημείωσε. Όμως ποδοσφαιρικά, η Ολλανδία ήταν ξεκάθαρα ανώτερη των Σκανδιναβών και επικράτησε 4-2.

Οι «οράνιε» άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Μπλιντ, ο Μπερβάιν δυναμικά πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0.

Οι Δανοί ισοφάρισαν στο 19’, όταν μετά από σέντρα που έγινε απ’ τα αριστερά, ο Βέστεργκααρντ σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους και έκανε το 1-1.

Δέκα λεπτά μετά, ήταν ο Άκε αυτός που βρέθηκε στο σημείο που έπρεπε για να δώσει με κεφαλιά εκ νέου το προβάδισμα στους Ολλανδούς. Οι οποίοι στο 37’ έκαναν το 3-1 με πέναλτι του Ντεπάι, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ο Έρικσεν πέρασε στο ματς με την έναρξη του δευτέρου μέρους και μείωσε για τους Δανούς στο 47’ σημειώνοντας πανέμορφο γκολ.

Η Ολλανδία «καθάρισε» το ματς στο 71’ με τον Μπερχούιν να κάνει το 4-2 για την ομάδα του Φαν Χάαλ που έπεισε με την απόδοσή της. Πάντως, δύο λεπτά μετά το τέταρτο γκολ, ο Έρικσεν είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει, καθώς το σουτ που δοκίμασε τράνταξε το δοκάρι!

ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΙΣΡΑΗΛ 2-0

Δύο γκολ και δύο χαμένα πέναλτι στο Γερμανία-Ισραήλ, όπου η ομάδα του Φλικ ήταν σαφώς ανώτερη και επικράτησε τελικά με 2-0. Σκορ που διαμορφώθηκε απ’ το πρώτο μέρος.

Ο Κάιλ Χάβερτζ με κεφαλιά από κόρνερ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 36’. Για να έρθει ο Βέρνερ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να κάνει 2-0, επίσης από στημένη φάση και με προβολή μετά από φάουλ του Γκιντογκάν.

Προς το τέλος του ματς ήρθαν δύο πέναλτι, χωρίς να γίνουν γκολ όμως. Στο 89’ ο Τόμας Μίλερ δεν κατάφερε να σκοράρει απ’ την άσπρη βούλα. Τον μιμήθηκε ο Κοέν για το Ισραήλ στο 4ο των καθυστερήσεων κι έτσι έμεινε το 2-0.