Φιλική νίκη για την Κηφισιά, 2-0 το Αιγάλεω

Η Κηφισιά έδωσε ακόμη ένα φιλικό παιχνίδι, αυτή τη φορά με αντίπαλο το Αιγάλαεω, το μεσημέρι του Σαββάτου 25 Φεβρουαρίου στο “Γεώργιος Καμάρας” της Ριζούπολης Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη, που έπαιξε εξαιρετικά και προσέφερε θέαμα, επικράτησε με 2-0 χάρη στα γκολ των Μαντί Ταλάλ (51′) και Γιώργου Δημοσθενιάδη (81′).

Ο αγώνας

Η Κηφισιά είχε από νωρίς την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού, αλλά το Αιγάλεω ήταν αυτό που έκανε τις πρώτες τελικές της φιλικής αναμέτρησης. Αμφότερες όμως (στο 9′ με τον Κωνσταντίνο Τσίτσαρη και στο 14′ με τον Γκερντίν Χοτζάλι) δεν ανησύχησαν τον Αλέξανδρο Αναγνωστόπουλο.

Λεπτό με το λεπτό, οι παίκτες του Γιώργου Πετράκη ανέβαζαν την απόδοσή τους, απειλώντας την εστία του Αιγάλεω. Στο 18′ ο Κωνσταντίνος Προβυδάκης στο 22′ ο Αντώνης Παπασάββας είχαν καλές στιγμές, ενώ στο 28′ ξανά ο Κωνσταντίνος Προβυδάκης άγγιξε το γκολ, αλλά το διαγώνιο σουτ που έκανε, κατέληξε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 33ο λεπτό ο Δαμιανός Γκίνη έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι σε απευθείας πλασέ μετά απ΄οσέντρα του Ζοζέφ Αντουάν Να από τα αριστερά, με την τελευταία καλή στιγμή της Κηφισιάς στο πρώτο μέρος να είναι η προβολή του Μιχάλη Κουιρουκίδη που έφυγε λίγο άουτ, στο 42ο λεπτό.

Παρά τις πολλές αλλαγές που έγιναν στην ανάπαυλα, η Κηφισιά συνέχισε να αποδίδει εξαιρετικά, φτάνοντας μάλιστα γρήγορα στο γκολ. Μετά από κλέψιμο του Αντώνη Παπασάββα στον χώρο του κέντρου, ο Μαντί Ταλάλ και ο Νικολάς Αντερέγκεν να συνεργάζονται με ταχύτητα και τον πρώτη να σκοράρει με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο 57ο λεπτό, το σουτ του Χουάν Ιγνάθιο Ματέα έξω από την περιοχή κατέληξε πάνω από οριζόντιο δοκάρι του Μιχάλη Αγριμάκη, ενώ στο 58ο λεπτό, ο Βαγγέλης Νοικοκυράκης έστειλε την μπάλα λίγο άουτ με πλασέ από δύσκολη γωνία.

Στο 63′ της φιλικής αναμέτρησης, ο Μαντί Ταλάλ έφτασε κοντά σε δεύτερο τέρμα, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ που έκανε, έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Ακολούθως, στο 72′ και στο 76′ ο Νικολάς Αντερέγκεν και ο Γιώργος Δημοσθενιάδης δεν πρόλαβα να τελειώσουν καλά τις φάσεις, κάτι που όμως δεν ίσχυσε στο 81ο λεπτό.

Μετά από σέντρα του Μάκη Παυλάκη από τα αριστερά, οι αμυντικοί του Αιγάλεω απομάκρυναν την μπάλα, αυτή κατέληξε στα πόδια του Γιώργου Δημοσθενιάδη κι από εκεί στα δίχτυα.

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 84′ με τον Μανώλη Καλλέργη να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με πλασέ μέσα από την περιοχή.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος (46′ Αγριμάκης), Βαφέας, Μαζουλουξής (46′ Μπαρμπόσα), Σωτηράκος (46′ Ποζατζίδης Στ.), Παπασάββας (73′ Δημοσθενιάδης), Γκίνη (46′ Νοικοκυράκης), Να (46′ Παυλάκης), Προβυδάκης (46′ Παναγιώτου), Πρίτσας (46′ Ταλάλ), Αντερέγκεν (82′ Φλώκος), Κουιρουκίδης (46′ Καλλέργης).
ΑΙΓΑΛΕΩ (Γράφας): Σκαφίδας (46′ Σικαλιάς), Χοτζάλι, Μπούσης (59′ Σκεντεράι), Φουρλάνος, Παπανικόλας (73′ Σπίνος), Τσίτσαρης (31′ Σταματάκης λ.τ.), Πολυχρόνης (68′ Ραυτόπουλος), Τσιλιγκίρης (73′ Νικολακόπουλος), Βλαχομήτρος (55′ Ματέα), Μπαστιάνος (53′ Κωστανάσιος), Σταματής (46′ Παλτόγλου).