Φιλική νίκης της ΑΕΚ Β’ στην Ηλιούπολη, με σκόρερ τον Ζίνι

Η ΑΕΚ Β’ επικράτησε σε φιλικό παιχνίδι εκτός έδρας με 2-0 της Ηλιούπολης.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ενωση να έχει την πρωτοβουλία και τις ευκαιρίες, σημειώνοντας 2 τέρματα σε 12 λεπτά.

Πιο συγκεκριμένα, στο 9, και μετά από λάθος υπολογισμό του Πολίτη, ο Ζίνι πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή σημειώνοντας το 0-1, ενώ 3 λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 0-2 μετά από λάθος του διαιτητή ο οποίος επέτρεψε να συνεχιστεί ο αγώνας από πλευράς των φιλοξενουμένων και ενώ οι παίκτες της Ηλιούπολης είχαν σταματήσει λόγω τραυματισμού παίκτη της ΑΕΚ. Στο 34′ το σουτ του Χριστόπουλου πέρασε ξυστά άουτ, ενώ στο 36, ο Σπυριδάκης με μακρινό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Πολίτη. H μόνη τελική που σημείωσε στο πρώτο μέρος η Ηλιούπολη ήταν ένα σουτ του Βασιλείου, το οποίο, ωστόσο, δεν ανησύχησε τον Θεοχάρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο ισορροπημένα, με την Ηλιούπολη να πατάει περιοχή με μεγαλύτερες αξιώσεις. Στο 50′ ο Addo δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά μετά από ασιστ του Βάρκα, ενώ ο Δημητριάδης έστειλε ενα σουτ στην αγκαλιά του Γκίνη στο 60. Ο Κοσίδης στο 76′ αστόχησε σε τετ-α-τετ απέναντι στον Πασαλιμανιώτη ενώ στο 87′ ο Addo έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει με κεφαλιά μετά από κόρνετ του Κρέτσι με το 0-2 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν ως εξής:

Ηλιούπολη (Παντέλης): Πολίτης(46′ Πασαλιμανιώτης), Ζιούλης, Ανδρέου, Βάρκας (66′ Λαζαρίδης), Κωστόπουλος (80′ Κρέτση), Γκοτσούλιας, Τριανταφυλλάκος (74′ Γεωργιάδης), Δημητριάδης, Βασιλείου (46′ Ντόι), Addo, Hebert (46′ Μπαξεβάνος).

ΑΕΚ Β’ (Οφρυδόπουλος): Θεοχάρης (46′ Γκίνης), Χατζηκυριάκος, Τρουμπούλος, Παρράς (80′ Γεωργέας), Σταμούλης(60′ Ραντόνια), Ρουκουνάκης, Γερολέμου (64′ Λέλεκας), Χριστόπουλος Ε. (86′ Πανεράς), Σπυριδάκης (75′ Σκόνδρας), Koσίδης (80′ Χριστόπουλος Α.), Ζίνι.