Φιλική “λευκή” (0-0) ισοπαλία στο Ξάνθη – ΠΑΟΚ Β’

Η Ξάνθη αντιμετώπισε λοιπόν σήμερα, πριν από λίγο, τον ΠΑΟΚ Β’ στο Xanthi FC Arena σε φιλική αναμέτρηση το Σάββατο (2/10) , η οποία έληξε 0-0.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ Β’ στο 36′ λεπτό  μετά από μαρκάρισμα του Μπάτζιου στον Πανίδη να κερδίζει πέναλτι, αλλά ο Ίτσο να αποκρούει και να κρατάει το 0-0, με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, είχαμε περισσότερη δράση, με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης, Γιακουμή να αποκρούει το μακρινό σουτ του Γαϊτανίδη (49′ λεπτό). Ο Ιμπραΐμι απείλησε στα επόμενα λεπτά με δύο σουτ χωρίς όμως να βρουν στόχο. Ο ΠΑΟΚ Β’ δεν βρήκε στόχο με τον Σπυρίδη στο 67′, ενώ τρία λεπτά αργότερα (70′ λεπτό) την εκτέλεση φάουλ του Ιμπραΐμι μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Β’. Στο 71′ λεπτό, ο Πλατέλλας σημείωσε με κεφαλιά γκολ, το οποίο  όμως δεν μέτρησε λόγω υπόδειξης offside.  Στο 82′ το πλασέ του Μονρόζ έφυγε άουτ όπως και η κεφαλιά του Τσέλιου στο 91′. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να κάνουν τις ευκαιρίες τους γκολ και το τελικό σκορ έμεινε στο 0-0.

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Μονρόι): Ίτσο (46′ Γιακουμής), Μπάτζιος (46′ Φαζός), Πολίμος (46′ Τζανακάκης), Παπάζογλου (46′ Μιχαήλ), Ουνγιαλίδης (19′ λ.τρ. Ζάντερ), Δόρης (46′ Τσέλιος), Θυμιάνης (46′ Γκόμεζ), Μόνζε (46′ Γκινσάρι), Άνταμ (46′ Ιμπραΐμι), Διαμαντόπουλος (46′ Πλατέλλας), Δημητριάδης Τ. (46′ Μονρόζ).

ΠΑΟΚ Β’ (Γκαρσία): Μπουργάνης, Παναγιώτου, Κουλιεράκης, Καλουτσικίδης, Καντέ, Τάχατος, Γαϊτανίδης, Σαλαμούρας, Πανίδης, Τζήμας, Σπυρίδης. Έπαιξαν και οι: Ταλιχμανίδης, Μανωλιούδης, Κόλινς, Μελετίδης, Χατζηστραβός, Τσαούσης.