Φιλική “πεντάρα” η Βέροια από τον ΠΑΟΚ Β’

Ένα δυνατό φιλικό τεστ έδωσε την Πέμπτη 1/9 στο γήπεδο της Σουρωτής η Βέροια, αντιμετωπίζοντας την Β’ ομάδα του ΠΑΟΚ, από την οποία και ηττήθηκε με 5-1.

Η «Βασίλισσα», απέναντι σε ένα νεανικό και ικανό σύνολο, έβγαλε τις αδυναμίες της τόσο επιθετικά όσο και στο να κάνει άμυνα, δείχνοντας ότι θέλει ακόμα δουλειά, με το βαρύ σκορ ωστόσο να μην ανταποκρίνεται εντελώς στην πραγματικότητα.

Τον ρόλο της, χωρίς να αποτελεί δικαιολογία, έπαιξε και η διαιτησία του αγώνα που ήταν… φιλικά προσκείμενη προς τους γηπεδούχους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τον Π.Α.Ο.Κ. να προηγείται μόλις στο 6’ με τον Αντρέ Ρικάρντο που εκμεταλλεύτηκε λάθος της Βεροιώτικης άμυνας, απέφυγε δύο αντιπάλους και πλάσαρε για το 1-0.

Στο 32’ η Βέροια είχε δοκάρι (αριστερό) σε σουτ του Ιωάννου μέσα από την περιοχή, ενώ στο 45’ οι «κυανέρυθροι» ισοφάρισαν όταν ο Μπουόλι μέσα από την περιοχή σούταρε, ο αντίπαλος γκολκίπερ απέκρουσε προσωρινά και ο Ιωάννου που πήρε το ριμπάουντ με δυνατό σουτ έγραψε το 1-1.

Ωστόσο αυτό δεν κράτησε για πολύ, αφού στο επόμενο λεπτό ο Γκορντεζιάνι έκανε το σουτ, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε, η μπάλα κατέληξε στον Ζήλο που από κοντά σημείωσε με πλασέ το 2-1.

Στην επανάληψη και ιδιαίτερα μετά το 70ο λεπτό η Βέροια «κατέρρευσε» και παραδόθηκε στις… ορέξεις των γηπεδούχων!

Στο 71’ ο Γκορντεζιάνι με ατομική προσπάθεια απέφυγε και τον Παπαδόπουλο και σε κενή εστία έγραψε το 3-1, αφού όμως προηγήθηκε καθαρό φάουλ στο κέντρο υπέρ της Βέροιας που δεν δόθηκε (είχαν σταματήσει οι περισσότεροι παίκτες).

Στο 83’ ο Πανίδης με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 4-1, ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στο 89’ με σουτ ο Γκορντεζιάνι.

Να σημειωθεί ότι το 3ο και 4ο γκολ των «ασπρόμαυρων» προήλθαν από ασίστ του Φασίδη, ο οποίος αγωνίστηκε με τον Π.Α.Ο.Κ. αλλά αν όλα πάνε καλά θα καταλήξει τις επόμενες μέρες στην «Βασίλισσα».

Π.Α.Ο.Κ.: Μπαλωμένος, Ζήλος, Μοριχέλι, Κιτσάκης, Μανωλιούδης, Δαρέλας, Μελετίδης, Γκουαγκλιάτα, Αντρέ Ρικάρντο, Μπράντοβιτς, Κούτσιας.
Έπαιξαν και οι Φασίδης, Ρουμιάτσεφ, Χατζηστραβός, Κώττας, Τσοπούρογλου, Γιαξής, Κουλούρης, Σπυρίδης, Σμυρλής, Γκορντεζιάνι, Τσίκος, Τασιούρας.

ΒΕΡΟΙΑ: Παπαδόπουλος (58’ Βενετικίδης), Ντουμάνης (90’ Τασιόπουλος), Περδίκης (70’ Μουχάλης), Μαραγκός (81’ Παπατζίκος), Στίκας (81’ Σταμπολίδης), Μπλέτας, Μασούρας (46’ Δεμηρτζόγλου), Ορφανίδης (56’ Γιαγτζίδης), Μπουόλι (81’ Τσέας), Ιωάννου (46’ Ισαακίδης), Μπουκουβάλας (58’ Μπελεβώνης).