Final Four 2022, Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 74-77: Την πάτησε στο τέλος…

Final Four 2022, Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 74-77: Ο Μίτσιτς at the buzzer σίγησε το κατακόκκινο Βελιγράδι

EUROKINISSI

Ολυμπιακός και Αναντολού Εφές πήγαν σε τιτανομαχία στο Βελιγράδι, με τον Βασίλιε Μίτσιτς να σκοράρει τεράστιο τρίποντο στο απολυτο μηδέν για το 77-74 που έστειλε τους Τούρκους στον τελικό της EuroLeague.

Η Stark Arena μύριζε… θάλασσα το βράδυ της Πέμπτης (19/5), θάλασσα σαν αυτή που βρέχει τον Πειραιά. Το Βελιγράδι δεν έχει παραλίες, όμως ο κόσμος του Ολυμπιακό το πλημμύρισε, για να υποστηρίξει την ομάδα του, για να την σπρώξει μία φάση πριν από τον τελικό της EuroLeague, αλλά και την… πάτησε στο τέλος… Ο Σέρβος έβαλε το τρίποντο για το 77-74 στο απόλυτο μηδέν, ο Σέρβος κράτησε όρθιο τον Εργκίν Αταμάν που επέμενε ότι η ομάδα του θα κατακτήσει και φέτος το τρόπαιο.

O MVP

Με τον Ελάιτζα Μπράιαντ να αγγίζει το βραβείο του κορυφαίου (16 ποντοι, 2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα), με τον Σέιν Λάρκιν να ζαλίζει σε όλο το σαραντάλεπτο την άμυνα του Ολυμπιακού, ο MVP ήταν αυτός που έβαλε στο τέλος το μεγάλο σουτ. Αυτός ο σπουδαίος μπασκετμπολίστας πόυ ονομάζεται Βασίλιε Μίτσιτς, ο οποίος είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, μόλις δύο λάθη και πάνω απ’ όλα κρύο αίμα για να πάρει στο τέλος την μπάλα, να αδειάσει το χρονόμετρο, να εκτελέσει και να γράψει ιστορία.

Ο αδύναμος κρίκος

Το μυαλό ήθελε, τα πόδια ακολούθησαν, τα χέρια όμως όχι. Ο Σάσα Βεζένκοβ, μέλος της καλύτερης πεντάδας της χρονιάς, έπαιξε 34:20 στον ημιτελικό της καριέρας του, όμως σκόραρε πέντε πόντους. Είχε 1/8 τρίποντα, κάποια με το ζόρι έφτασαν στο σίδερο, ουδείς μπορεί να πει ότι δεν πάλεψε, πήρε άλλωστε οκτώ ριμπάουντ και έκανε καλή δουλειά στην άμυνα, όμως όταν αυτός δεν τραβάει και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ δεν μπορεί να σκοράρει κατά ριπάς, έστω μερικά διαδοχικά καλάθια, τότε η επίθεση του Ολυμπιακού έχει πρόβλημα. Ένα σουτ, μια άμυνα να είχαν βγει, διαφορετική θα ήταν η συζήτηση, η ιστορία όμως γράφτηκε έτσι.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Με έξι ασίστ για ένα λάθος έκλεισε ο Ολυμπιακός την πρώτη περίοδο κι αυτή ήταν μια σπουδαία αρχή, σε ένα ματς αυτής της κρισιμότητας. Την ίδια ώρα η Εφές μετρούσε 2/6 τρίποντα, με τον Φαλ να έχει 3/3, ενώ στο ημίχρονο η αναλογία ασίστ/λαθών ήταν εξωπραγματική για τους Πειραιώτες (14/2) που είχαν υπομονή, είχαν αποτελεσματικότητα κοντά στο καλάθι, αλλά δεν είχαν χτίσει την διαφορά που άξιζαν σύμφωνα με την εικόνα του εικοσάλεπτου. Στο τέλος της βραδιάς ο Μπράιαντ είχε 16 πόντους από 2/2 δίποντα και 4/6 βολές, είχε και έξι ριμπάουντ, με τα νούμερα να τον αδικούν καθώς η συνεισφορά του ήταν τεράστια. Στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός είχε τέσσερις τελικές πάσες για επτά λάθη, όμως επί της ουσίας “πέθανε” από τα 7/25 τρίποντά του και από τις έξι άστοχες βολές. Λεπτομέρειες έκριναν το ματς, μια κατοχή περισσότερη, ίσως είχε γράψει το σενάριο διαφορετικά.

Ο αγώνας

Με Φαλ και Γουόκαπ να μπαίνουν με ορμή στο ματς, ο Ολυμπιακός έδειξε από τις πρώτες κιόλας φάσεις ότι θα ξοδέψει το 101% των δυνάμεών του. Ο Φαλ με κάρφωμα έγραψε το 9-5 στο τέταρτο λεπτό, με αυτόν χτύπησε ο Μπαρτζώκας την Εφές ξανά και ξανά, με τον Πλάις να κάνει νωρίς δύο φάουλ, τον Ντάνστον να τον αλλάζει και να βάζει σημαντικό τρίποντο για το 14-10 που κράτησε τους Τούρκους κοντά, πριν ο Λάρκιν κι ο Μπράιαντ σκοράρουν από ένα ακόμα για το 16-14 των πρωταθλητών Ευρώπης. Κι εκεί που όλα έδειχναν να έχουν στραβώσει για τους Πειραιώτες, ένα τρίποντο του Παπανικολάου και δύο δικές του βολές μετά από φάουλ σε αμυντικό ριμπάουντ, έγραωαν το ονειρικό 21-18 της πρώτης περιόδου.

Με Σλούκα – Μάρτιν να συνεργάζονται και με τον Πρίντεζη στο παρκέ, ο Ολυμπιακός πήγε στο +5 (29-24) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ενώ ο Γουόκαπ συνέχισε να βάζει τα χέρια του παντού και από δικό του deflection βγήκε το κάρφωμα του Πρίντεζη για το 33-29 στο 14′. Ο Μπαρτζώκας πήρε υπερπολύτιμα λεπτά από Μάρτιν και Πρίντεζη, η ομάδα του κράτησε το προβάδισμα, μέχρι ο Μίτσιτς να… πάρει φωτιά. Με μεγάλα τρίποντα ο Σέρβος, που έδειξε να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα, έγραψε το 41-42, πριν ο ΜακΚίσικ σκοράρει για το 43-42 του ημιχρόνου μέσα σε αποθέωση.

Με τον Ντόρσεϊ να σκοράρει το πρώτο του καλάθι, ο Ολυμπιακός βρήκε ακόμα μία επιλογή στην επίθεση στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Δεν βρήκε όμως τρόπο για να ανακόψει το ξέσπασμα της Εφές που έγραψε το 46-51 στο 23′ και το 48-57 στο 24′, με τον Μπράιαντ να σκοράρει κατά ριπάς από τις γωνίες. Οι Τούρκοι σκόραραν 20 πόντους σε έξι λεπτά, ο Μίτσιτς πήρε την σκυτάλη για το +11 (51-62), όμως ο Ολυμπιακός άντεξε. Και άντεξε όταν βρήκε επιτέλους μια-δυο άμυνες, ένα μεγάλο τρίποντο από τον Βεζένκοβ για το 56-62 και ακόμη ένα από τον Ντόρσεϊ για το 63-66 στο τέλος της τρίτης. Με την πρώτη επίθεση της τέταρτης δική του.

Ο Σλούκας κράτησε μια επίθεση που κόπηκε και σκόραρε για το 65-70, ο ΜακΚίσικ μείωσε ακόμη περισσότερο με ορμή για το 69-70, τα λάθη, οι άστοχες βολές και τα σίδερα από την περιφέρεια πλήγωσαν τους Πειραιώτες, που όμως έμειναν στο παιχνίδι και κράτησαν την διαφορά στη μία κατοχή. Στο 70-71 ο Πλάις έβαλε δύο βολές για το +3 της Εφές, απέναντι ο Σλούκας κι ο Βεζένκοβ δεν έβρισκαν το μεγάλο σουτ που χρειάζονταν παρά την σπουδαία βοήθεια του Μάρτιν στο ριμπάουντ, ο Ντόρσεϊ κι ο ΜακΚίσικ πήγαν σε άσχημα τελειώματα και ενώ ο Μίτσιτς είχε αστοχήσει σε βολές στο 70-73 και είχε κρατήσει το ματς ανοιχτό, κάτι έλειπε από τον Ολυμπιακό.

Ο Σλούκας έβαλε βολές για το 72-74 στα 61″, ο Μάρτιν ισοφάρισε στο 74-74 στα 19.5″ και η Αναντολού Εφές είχε την τελευταία επίθεση. Ο Αταμάν κάλεσε timeout, έδωσε την μπάλα στον Βασίλιε Μίτσιτς και εκείνος έβαλε το σουτ που έκρινε μια μεγάλη μάχη, το σουτ που έστειλε τους Τούρκους στον τελικό, στο απόλυτο μηδέν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπόρις Ρίτζικ , Όλεγκς Λάτισεβς, Γκίτις Βίλιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 43-42, 63-66, 74-77.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Ντόρσεϊ 11 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές), Βεζένκοβ 5 (1/2 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 10 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα), ΜακΚίσικ 12 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 21 (2/6 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ), Μπομπουά, Σίνγκλετον 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράιαντ 16 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μόερμαν (0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πλάις 8 (3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 15 (1/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 λάθη), Άντερσον, Ντάνστον 12 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 2 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/27 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 19/25 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 12/25 δίποντα, 14/34 τρίποντα, 11/16 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 μπλοκ.