Φιορεντίνα – Γουέστ Χαμ 1-2: Οι Λονδρέζοι σήκωσαν το Conference League με ήρωα τον Μπόουεν στο 90′ (+videos)

Ο πρώτος από τους δύο ευρωπαϊκούς τελικούς της φετινής σεζόν με πρωταγωνιστές Ιταλούς και Άγγλους (ο δεύτερος θα λάβει χώρα το ερχόμενο Σάββατο μεταξύ της Ίντερ και της Μάντσεστερ Σίτι στο Champions League) βρήκε θριαμβευτές τους δεύτερους.

Η Φιορεντίνα και η Γουέστ Χαμ αναμετρήθηκαν το βράδυ της Τετάρτης (07/06) με έπαθλο το τρόπαιο του Europa Conference League και μετά απο μία συγκλονιστική μάχη που “άναψε” στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες ήταν εκείνη που αποδείχτηκε περισσότερο ανθεκτική, για να κατακτήσει το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία της και πρώτο μετά από το Κύπελλο Κυπελλούχων τη σεζόν 1964-65.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με ορμή στον αγωνιστικό χώρο με στόχο της κάθε μίας να αποκτήσει αβαντάζ για το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο στη συλλογή της, όμως ο αρχικός ενθουσιασμός δεν κράτησε πάνω από πέντε λεπτά, δίνοντας τη θέση του στην τακτική και στις πολλές προσωπικές μονομαχίες.

Αυτές είχαν ως αποτέλεσμα και αρκετές μίνι διακοπές στο ματς από τραυματισμούς, με την Γουέστ Χαμ να έχει στο 13ο λεπτό το πρώτο αξιόλογο σουτ του τελικού με τον αρχηγό της, Ντέκλαν Ράις, και τους παίκτες της Φιορεντίνα να παίρνουν κατόπιν τον έλεγχο μέσω της κυκλοφορίας της μπάλας και της κατοχής που έφτασε στο 70%.

Οι βιόλα προσπάθησαν να απειλήσουν στο 20′ με τον Γιόβιτς όμως κόπηκε το σουτ του και στο 26′ είχαν την κεφαλιά του Μιλένκοβιτς που έφυγε άουτ, με τους Λονδρέζους από την πλευρά τους να παίζουν επιφυλακτικά και συντηρητικά και να προσπαθούν με αντεπιθέσεις έχοντας ως κύριο μοχλό τον δυναμικό Αντόνιο.

Σαν να μην έφτανε μάλιστα η απουσία αξιόλογων φάσεων από τον τελικό, ήρθε και η φάση του 33ου λεπτού να κάνει χειρότερα τα πράγματα, με τον Μπιράγκι να πηγαίνει για να εκτελέσει κόρνερ και να δέχεται βροχή από πλαστικά ποτήρια στο κεφάλι, με αποτέλεσμα να γεμίσει αίματα και το ματς να διακοπεί για μερικά λεπτά.

Όταν ο τελικός ξανάρχισε (με τους γιατρούς να έχουν δέσει το κεφάλι του κάπτεν των βιόλα), ο ρυθμός εξαφανίστηκε τελείως, για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και να καρδιοχτυπήσουν για πρώτη φορά οι θεατές. Αυτό έγινε στο 45+3′, με τον Αρεολά να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Κουαμέ και τον Γιόβιτς να παίρνει δεύτερη κεφαλιά για να σκοράρει, αλλά το γκολ να μη μετράει σωστά αφού ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε την Φιορεντίνα να αλλάζει φορ, με τον Καμπράλ να παίρνει τη θέση του Γιόβιτς, και στο 57′ είχε ένα καλό σουτ του Κουαμέ που εξουδετέρωσε ο Αρεολά, για να έρθει όμως λίγα λεπτά αργότερα η Γουέστ Χαμ να βάλει φωτιά στον τελικό.

Ο Μπόουεν μπήκε στην περιοχή των Ιταλών κάνοντας ωραίο κοντρόλ με το στήθος και ο Μπιράγκι την βρήκε απρόσεκτα με το απλωμένο χέρι του, με τον Ντελ Θέρο Γκράντε να δείχνει την άσπρη βούλα βλέποντας τη φάση στο μόνιτορ (τον κάλεσε το VAR να δει τη φάση αφού δεν είχε αντιληφθεί την παράβαση) και τον Μπενραχμά να κάνει το 0-1 στο 62ο λεπτό με άπιαστο πέναλτι.

Το γκολ αυτό έφερε έκρηξη στην κερκίδα των Άγγλων όμως πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των τιφόζι της Φιορεντίνα να “απαντήσουν”, με τον Μποναβεντούρα να τροφοδοτείται από τον Γκονζάλες εντός περιοχής και με εξαιρετικό δεξί διαγώνιο σουτ να γράφει το 1-1.

Η ισοφάριση έφερε μάλιστα ανατροπή του σκηνικού, με τους βιόλα να εμφανίζονται πιο δυνατοί στην ψυχολογία και να έχουν στο 72′ πολύ καλή ευκαιρία για την ανατροπή, με το σουτ του Μαντράγκορα να φεύγει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

Η Γουέστ Χαμ είχε τη δική της καλή στιγμή για να βρει το πολυπόθητο δεύτερο γκολ στο 81′, με την κεφαλιά του Σούτσεκ να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Τερατσάνο, με την Φιορεντίνα από την πλευρά της να προσπαθεί με δυνατό σουτ του Άμραμπτ αλλά να βρίσκει τον Αρεολά σε επιφυλακή.

Οι δυνατές συγκινήσεις όμως στο δεύτερο μέρος δεν είχαν τελειώσει εκεί αλλά κορυφώθηκαν στο 90′, με τον Πακετά να βγάζει υποδειγματική κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας των Ιταλών και τον Μπόουεν να φεύγει σφαίρα, για να νικήσει με πλασέ τον Τερατσάνο και να γράψει το 2-1, προκαλώντας πανζουρλισμό στον πάγκο των Λονδρέζων αλλά και στους χιλιάδες οπαδούς των σφυριών στις εξέδρες.

• ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Ρανιέρι (84′ Ιγκόρ), Μπιράγκι, Μποναβεντούρα, Άμραμπατ, Μαντράγκορα (90′ Μπαράκ), Γκονσάλες, Γιόβιτς (46′ Καμπράλ), Κουαμέ (62′ Σαπονάρα)
  • ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά, Τσούφαλ, Ζουμά (61′ Κέρερ), Αγκέρντ, Έμερσον, Σούτσεκ, Ράις, Πακετά, Μπόουεν, Αντόνιο (90′ Ογκμπόνα), Μπενραχμά (76′ Φορνάλς).