Football League: Χέρι-χέρι στην κορυφή Ιωνικός και Τρίκαλα – η εικόνα της 8ης αγωνιστικής

Ιωνικός και Τρίκαλα νίκησαν εντός έδρας Διαγόρα και Αιγάλεω – αντίστοιχα – και πέρασαν στην κορυφή της Football League, από την οποία έπεσε ο ΟΦΙ που γνώρισε βαριά ήττα στον Ασπρόπυργο. Με ανατροπή και απίθανο ψαλιδάκι Μαρκόπουλου η Καβάλα, 2-1 την Καλαμάτα.
Αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή της Football League είχαμε μετά και το πέρας της όγδοης αγωνιστικής. Ιωνικός και Τρίκαλα συγκατοικούν στην πρώτη θέση της τρίτης κατηγορίας του ελληνικού πρωταθλήματος.
Η ομάδα της Νίκαιας υποδέχθηκε υπό το βλέμμα των Δημήτρη Μελισσανίδη και Αλέξη Κούγια μεταξύ άλλων τον Διαγόρα, ο οποίος άνοιξε το σκορ με τον Γλυνό. Ο Σμυρλής στο 51ο λεπτό ισοφάρισε, αλλά ύστερα από τρία λεπτά (54′) ο Μπαρμπαρούσης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα της Ρόδου.

Ο Ιωνικός έφθασε στη μεγάλη ανατροπή και τη νίκη (3-2) στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ο Βλαχομήτρος στο 87′ έφερε την ισοφάριση και ο Κρητικός στο 90′ χάρισε το τρίποντο.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Γκοτσούλιας, Κρητικός, Καλλέργης, Μουστάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Ιωάννου, Φουρλάνος, , Τιεντσέ, Μάναλης, Σμυρλής

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης, Ηλιάδης, Προβατίδης, Καρπαθάκης, Γλυνός, Μπέλερης, Μπουρλάκης, Κέρι, Μπαρμπαρούσης, Μανωλάκης

Πιο εύκολα ήταν τα πράγματα για τα Τρίκαλα, τα οποία υποδέχθηκαν το Αιγάλεω.Ο Λώττας άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι μόλις δυο λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, ενώ ο Σταματής στο 55′ έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Ροζέριο Μάρτινς στο 88′ και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Γιακουμής, Σανδραβέλης, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης, Γιαννίτσης, Τεγούσης, Γρηγορόπουλος, Σταματής, Πελάεθ, Λώττας.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Λουκάς Καραδήμος): Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Μαγκάκης, Γκότοβος, Παπανικόλας, Λάμπρου, Τσαφταρίδης, Σταματάκης, Πετρόπουλος, Ροτζέριο, Τσιλιγκίρης.

Από την κορυφή έπεσε ο ΟΦΙ. Η ομάδα της Ιεράπετρας γνώρισε βαριά ήττα στον Ασπρόπυργο, ο οποίος πήρε τη νίκη χάρη στα γκολ των Πίντο, Σρέτσκοβιτς και Ζγκούρι.

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Παναγόπουλος, Ιωαννίδης, Γκουγκούδης, Ζώνας, Καμπούρης, Νικολάου, Γκατσολάρι, Κάκκο, Σρέτσκοβιτς, Βασιλείου, Πίντο.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Καραγκιολίδης, Μηνάς, Χιντζίδης, Σέχου, Τζελέπης, Σμίλτος, Βογιατζής, Σκόνδρας, Κατσικοχέρης, Παπαδόπουλος, Μπάμπης

Μπορεί ο Ιάλυσος ν’ άνοιξε το σκορ με τον Αυγενικού τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του ματς, αλλά η Τρίγλια έφυγε με το διπλό από τη Ρόδο. Το πρώτο χτύπημα ήλθε από τον Παπαδημητρίου στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου, το δεύτερο και χαριστικό από τον Λεμονή στο 58ο.

ΙΑΛΥΣΟΣ (Αγαπητός Αμπελάς): Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Μαρτσάκης, Ρεκλειτης, Χατζηδίμπας, Αυγενικού, Χειμωνέττος, Σερτζίνιο, Γιώργου, Νατσιόπουλος.

ΤΡΙΓΛΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Ζώτος, Κουρέλλας, Σγουρής, Μιλκούδης, Πότσι, Παπαδημητρίου, Ευθυμιάδης, Ζορμπάς, Ντούνγκα, Λεμονής.

Ο Θεσπρωτός άνοιξε το σκορ στη Βέροια με το γκολ του Κολλά.  Η βασίλισσα του Βορρά έσωσε το βαθμό με τον Σιμόνι στο 69ο λεπτό.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Γκοτσούλιας, Κρητικός, Καλλέργης, Μουστάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Ιωάννου, Φουρλάνος, , Τιεντσέ, Μάναλης, Σμυρλής

Ανατροπή και στην Καβάλα. Η Καλαμάτα προηγήθηκε με τον Αλεξόπουλο, αλλά με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (80′ και 88′ αντίστοιχα από Παπαδόπουλο και Μαρκόπουλο με απίθανο ψαλιδάκι ο δεύτερος) οι Αργοναύτες έφθασαν στην ανατροπή και τη νίκη.