Φοβερή Νίκη Βόλου, 2-0 εύκολα τον Εργοτέλη στη φλεγόμενη Νεάπολη! (+ pics-video)

Φοβερή  Νίκη Βόλου, 2-0 εύκολα τον Εργοτέλη στη φλεγόμενη Νεάπολη! (+ pics-video)

Φοβερή λοιπόν η Νίκη Βόλου επικράτησε μπροστά σε χιλιάδες φίλους  της  παρακαλώ,  του Εργοτέλη με 2-0 στο Γήπεδο της Νεάπολης και προκρίθηκε  έτσι  πανηγυρικά στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα γκολ που χάρισαν την πρόκριση στη Νίκη Βόλου το σημείωσαν στο τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα. Αρχικά, στο 72’ με κοντινή προβολή ο Βλαχομήτρος, μετά από σέντρα του Ροχάνο από τα δεξιά έκανε το 1-0. Τη νίκη-πρόκριση στους Βολιώτες σφράγισε στο 90’ με προβολή ο Ανδρέου, μετά από κόρνερ του Παναγιωτίδη.

Το φιλμ του αγώνα:

3′ Σέντρα απ’ τον Τζοβάρα, ο Κάσσος πετάγεται στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά αναγκάζει τον Τσέλιο να επέμβει και να απομακρύνει την μπάλα.

14′ Μακρινό σουτ απ’ τον Τζοβάρα η μπάλα φεύγει πολλά μέτρα εκτός.

17′ Δοκάρι για τον Εργοτέλη. Ο Κούατενγκ με μια ατομική ενέργεια έφτασε στο ύψος της περιοχής, σύγκλινε, δοκίμασε το σουτ δίνοντας ύψος στην μπάλα η οποία σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπάγιτς.

28′ Ο Κάσσος από πλεονεκτική θέση απειλεί τον Εργοτέλη με το πλασέ του μετά από κόντρες στους αμυντικούς της ομάδας από την Κρήτη, καταλήγει πάνω απ’ την εστία.

38′ Ο Γκαρσία βρήκε τον Τσουκαλά μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να κοντρολάρει να γυρίζει και να κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ.

56′ Ο Ποζατζίδης γεμίζει με προϋποθέσεις στην περιοχή με την φάση να περνάει ανεκμετάλλευτη καθώς δεν κινήθηκε κάποιος στην πορεία της μπάλας.

63′ O Kάσσος βρέθηκε απέναντι απ’ τον Τσέλιο πλάσαρε με τον τερματοφύλακα μας να αποκρούει εντυπωσιακά με τα πόδια σε κόρνερ.

72′ ΓΚΟΛ για την Νίκη. Ο Βλαχομήτρος με κοντινό πλασέ έπειτα από γύρισμα Rojano στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και ανοίγει το σκορ.

80′ Γέμισμα του Μπουρσέλη, κεφαλιά πάσα του Βουτσά στον Abdallah η μπάλα πάνω απ’ την εστία.

84′ Καλό δυνατό σουτ απ’ τον Μπουρσέλη η μπάλα βρίσκει σε σώματα και καταλήγει κόρνερ.

90′ ΓΚΟΛ για την Νίκη. O Παναγιωτίδης εκτέλεσε ένα κόρνερ απ’ τα δεξιά με τον Ανδρέου βρισκόμενος στο δεύτερο δοκάρι να πλασάρει από κοντά και να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του.

Διαιτητής: Μελτζανίδης (Ημαθίας). Βοηθοί: Χριστοδούλου (Ημαθίας), Βρούζος (Πιερίας). 4ος: Μέγας (Πιερίας). Καλοί σχετικά  όλοι  τους.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Ανδρέου, Κυριακίδης, Τζοβάρας (25’ λ.τρ. Μπόσιο), Τσουκαλάς, Γκαρσία (46’ Τσιμπούκας), Παναγιωτίδης, Βλαχομήτρος, Γρομητσάρης, Κάσσος, Ροχάνο (84’ Τζιώρας).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μπαδήμας): Τσέλιος, Κατσούρρι (46’ Ντουμάνης), Σερβιλάκης (65’ Μπουρσέλης, Μίκο, Κόλα, Πέϊος, Βουτσάς, Μπουτσάκης (78’ Αμπντουλάχι), Ποζατζίδης, Κούατενγκ, Κωστανάσιος.