Γ΄ Εθνική

Φοβερός Άρης Σκάλας, με 15 (!) παίκτες παρακαλώ, 0-1 μέσα στο Ναύπλιο! (pic+videos)

Φάση από το χθεσινό ματς στο Ναύπλιο

Με ένα γκολ λοιπόν  του Παπαγεωργίου (είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή) στο 79o λεπτό) χθες  ο ΦΟΒΕΡΌΣ μας Άρης Σκάλας «απέδρασε» από το Ναύπλιο με 1-0 , πετυχαίνοντας τη δεύτερη σερί νίκη του, και πάλι εκτός έδρας!!!.

Η αμάδα της Λακωνίας πήρε μια «χρυσή» νίκη επί του αήττητου Ναυπλίου 2017 χάρις στις αντεπιθέσεις της στο τελευταίο 15λεπτο και αφού είχε ξεπεράσει την πίεση που δέχτηκε.

Οι Ναυπλιώτες πίεσαν πολύ στο διάστημα 46-70 , είχαν δοκάρι με τον Τσίνα , ευκαιρίες με Τριανταφύλλου-Καλογέρη αλλά δεν ..βρήκαν δίχτυα και η μπάλα τους ..τιμώρησε.

Η ομάδα της Σκάλας είχε και πριν το γκολ μεγάλη ευκαιρία με τον Σαραντόπουλο και στις καθυστερήσεις με τον Γουώρντεν.

Το «χρυσό» γκολ σημειώθηκε μετά από βαθιά μεταβίβαση του Γουώρντεν στον Σαραντόπουλο, ατομική ενέργεια του τελευταίου και πάσα στο σκόρερ Παπαγεωργίου που πλάσαρε εύστοχα τον Μάνο.

Καλή ήταν η διαιτησία του Κορίνθιου Κακριδή.

Ο Άρης Σκάλας γράφει λοιπόν ιστορία παίρνοντας την δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν χωρίς 5 βασικούς και με 15μελης αποστολή!

Με 5 απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών και μόλις 15μελής αποστολή  ο Άρης Σκάλας πανηγύρισε μια από τις μεγαλύτερες νίκες της περιόδου.

Τοπουζλής, Λάτσης, Μπριλάκης, Κολλάτος, Σταμογιάννος, Λεϊμονίτης, Ζορμπάς, Σαραντόπουλος, Σταυρόπουλος, Γουόρντεν, Σπηλιωτόπουλος, οι πρώτοι ένδεκα των “Λακώνων”.

Αλλαγές: Παπαγεωργίου, Σακελλαρίου, Παπαδόπουλος.

Για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα – μετά την νίκη στην Επίδαυρο – οι παίκτες των εξαιρετικών  Κώστα Οικονόμου – Καρρά Νείλου πήραν παίζοντας με ψυχή μια πολύ μεγάλη νίκη που θα τους βοηθήσει σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό, τόσο βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά.

Μετά από αυτή τη νίκη ο Άρης Σκάλας ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας – ισόβαθμος με Πανγυθεατικό, Άγιο Ιερόθεο και Ερμή Μελιγούς – με 6 βαθμούς σε 3 αγωνιστικές, την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί στο Δημοτικό Στάδιο Σκάλας την Ένωση Ερμιονίδας.