Γ΄ Εθνική

Φοβερός Ο.Φ.Ι., 2-0 τον Εθνικό και τώρα… Football League!

Σε ένα κατάμεστο Βουζουνεράκειο ο ΟΦ Ιεράπετρας επικράτησε του Εθνικού με 2-0 και πανηγύρισε την την άνοδο, αλλά και την κατάκτηση του πρωταθλήματος στον 5ο όμιλο της Γ’ Εθνικής!

Συγκεκριμένα, ο ΟΦΙ κατάφερε να σκοράρει με τον Μηνά στο 66ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ενώ το 2-0 έκανε ο Βογατζής με σουτ εκτός περιοχής μετά από αντεπίθεση των «ασπρόμαυρων».

Στο πρώτο μέρος, αμφότερες οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να πραγματοποιηθεί παιχνίδι κέντρου. Τόσο ο ΟΦ Ιεράπετρας, όσο και ο Εθνικός κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να παίρνει προβάδισμα κάποια από τις δύο. Μάλιστα, οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Μάγγου έδειξαν από το πρώτο λεπτό ότι ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι και με την ώθηση των περίπου 3000 φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο, το κατάφεραν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα και να βρει χώρους προς την εστία του Δημήτρη Πρίφτη, ωστόσο δεν κατάφερα να την απειλήσει ουσιαστικά… Το σκορ για τον ΟΦ Ιεράπετρας άνοιξε στο 66 λεπτό ο Μηνάς μετά από όμορφη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στα τελεταία λεπτά των καθυστερήσεων ο Βογιατζής έπειτα από αντεπίθεση και σουτ εκτός περιοχής!

Το φιλμ του αγώνα:

3’ “Κρύψιμο” της μπάλας από τον Βιαφάνε και τον Κορέτα, ο πρώτος έβγαλε σέντρα παράλληλα με το τέρμα, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή ο Μηνάς…
5’ Εκτέλεση φάουλ του Καραγιάννη με γέμισμα στην περιοχή, ο Κορέτας έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Κολιοφούκας μπλόκαρε.
15’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κορομηλά, ο Κολιοφούκας μπλοκάρει σταθερά πάνω στη γραμμή.
22’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιγκίρη, ο Πρίφτης μπλοκάρει.
26’ Σουτ πάνω στην κίνηση του Αλεξίου, ο Τζελέπης επεμβαίνει με το σώμα του και απομακρύνει σωτήρια.
30’ Σουτ του Μηνά απο τη γραμμή της περιοχής, ο Κολιοφούκας μπλοκάρει σταθερά.
40’ Μαρκάρισμα του Μηνά μέσα στην περιοχή από τον Λεωνιδόπουλο, έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι, όμως ο διαιτητής υπέδειξε επιθετικό φάουλ.
45’ Σουτ πάνω στην κίνηση του Μηνά από την αριστερή πλευρά, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία.
48’ Κάθετη μπαλιά του Βιγιαφάνε στον Μηνά, ο τελευταίος έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
52’ Εκτέλεση κόρνερ του Τσιλιγκίρη, ο Μπλάνκο έπιασε την κεφαλιά όμως πέρασε άουτ.
64’ ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Μηνά με κομπίνα 1-0 για τον ΟΦΙ!
89’ Σέντρα του Μαρτσάκη χαμηλά για τον Βογιατζή, δεν καταφέρνει να κάνει την προβολή και η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία.
95’ ΓΚΟΛ! Σουτ εκτός περιοχής από αντεπίθεση του Βογιατζή 2-0!

ΟΦ Ιεράπετρας: Πρίφτης, Αναστασόπουλος, Κορομηλάς, Τζελέπης, Πότσι, Καραγιάννης, Χύσι (89’ Παπαδόπουλος), Μπάμπης, Μηνάς (88’ Μαρτσάκης), Κορέτας (85’ Βογιατζης), Βιγιαφάνε (72’ Πιθαρούλης).

Εθνικός Πειραιώς: Κολιοφούκας, Σκεντεράι, Μηλιώτης, Κορνέζος, Χριστοφιλέας, Λεωνιδόπουλος (70’ Ρομάνο), Αλεξίου, Κωνσταντίνου (76’ Πολίτης), Μπλάνκο (60’ Μπούτερ), Τσιλιγκίρης, Μάναλης.

*Αξίζει να αναφέρουμε ότι κατά την άφιξη της αποστολής του Εθνικού, οι ποδοσφαιριστές της ομάδας από την Πειραιά, ζήτησαν να απομακρυνθούν όλοι οι φίλαθλοι της Ιεράπετρας που βρίσκονταν γύρω από το πούλμαν και στην συνέχεια αποβιβάστηκαν με προορισμό τα αποδυτήρια της φιλοξενούμενης ομάδας…
**Με τη λήξη του ματς, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων αγκαλιάστηκαν, κάτι το οποίο έδειξε ότι η… μάχη κράτησε ενενήντα λεπτά!