Γ’ Εθνική: Εντυπωσιακή η Δόξα Δράμας με Θερμαϊκό!

Με σκορ 5-2 η Δόξα Δράμας νίκησε εντός έδρας τον Θερμαϊκό και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα!

Στο δια ταύτα, το καλύτερο ξεκίνημα για τη Δόξα Δράμας που με πολύ πάθος στο παιχνίδι της πήρε προβάδισμα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο! Από την άλλη, δραματικό σε εξέλιξη το δεύτερο ημίχρονο. Η Δόξα Δράμας μετά το 3-0 επαναπαύτηκε, όμως δεν έκανε το ίδιο ο αντίπαλος της που με τις πέντε σύντομες χρονικά αλλαγές του φρεσκάρισε το παιχνίδι του, έγινε απειλητικός και μείωσε σε 3-2 οπότε η Δόξα αναγκάστηκε εκ των πραγμάτων να αντιδράσει και το έκανε σωστά.

Η τύχη χαμογέλασε στους παίκτες της Δόξας που ήταν πιο αποτελεσματικοί στα τελειώματα τους και στην αξιοποίηση του αντίπαλου λάθους. Έτσι ο Σενεγαλέζος Ογκενερούπου με ένα ανέβασμα του και η πείρα του Κόντου με μια περίτεχνη ενέργεια που έκανε σφράγισαν το πρώτο φετινό τρίποντο για τους “μαυραετούς”.

Το φιλμ του αγώνα:
7′ Το πολύ καλό ξεκίνημα της Δόξας αμείβεται με ένα γρήγορο γκολ. Πάσα του Κόντου και μέσα από την περιοχή ο Χατζηκυριάκου με πλασεδάκι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Βεζυρίδη!
18′ Ο Ιορδανίδης βγάζει στον Στάικο μέσα στην περιοχή και ο μέσος της Δόξας με ψυχραιμία κάνει το δεύτερο γκολ για τη Δόξα!
29′ Πρώτη απειλή από τους φιλοξενούμενους, ο Διαμαντίδης εκτελεί φάουλ, αποκρούει ο Κολιοφούκας και το σουτ του Αναστασιάδη φεύγει λίγο άουτ
42′ Σέντρα του Τάσιου, κεφαλιά του Ρούτση, μπλοκάρει ο Βεζυρίδης.
45′ Ο Κυριακίδης πιάνει κεφαλιά που φεύγει ελάχιστα άουτ μετά από ωραίο συνδυασμό των Διαμαντίδη και Μαυρομάτη, η καλύτερη ευκαιρία για το Θερμαϊκό στην εκπνοή του ημιχρόνου
49′ Καλό σουτ του Διαμαντίδη φεύγει κόρνερ, πολύ καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους
50′ Σόλο του Χατζηκυριάκου βγάζει στον Κόντο που περνάει και το Βεζυρίδη και πετυχαίνει το τρίτο γκολ για τη Δόξα!
53′ Η Δόξα βάζει γκολ και ο Θερμαϊκός χάνει ευκαιρίες, αυτή τη φορά ο Μαυρομάτης χάνει πολύ καλή κεφαλιά που φεύγει άουτ
54′ Ο Βεζυρίδης διώχνει με τα πόδια την προσπάθεια του Χατζηκυριάκου για το τέταρτο γκολ
57′ Πέναλτι για τον Θερμαϊκό, ανατροπή του Μαυρομάτη από τον Κολιοφούκα
58′ Εκτελεί ο Πουρνάρας και σκοράρει!
64′ Σέντρα σουτ του εξαιρετικού και σήμερα Ιορδανίδη σταματάει στο δοκάρι!
66′ Πολύ καλό σουτ του Μαυρομάτη διώχνει σε κόρνερ ο Κολιοφούκας
74′ Ο Βενιζέλος μέσα από την περιοχή με κεφαλιά μειώνει σε 3-2 και μπαίνει επικίνδυνα στο παιχνίδι!
84′ Εκτέλεση φάουλ απόν Κόντο, αδράνεια της άμυνας του Θερμαϊκού και ο προωθημένος κεντρικός αμυντικός της Δόξας Ογκενερούμπου σκοράρει με κεφαλιά!
90′ Δεύτερο γκολ για τον Κόντο, κάνει ένα τεχνικό σουτ κάτι από σέντρα-σουτ και αφού η μπάλα χτυπάει μπροστά στο Βεζυρίδη καταλήγει στα δίχτυα τελειώνοντας έτσι την αναμέτρηση!

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Κολιοφούκας, Χατζηκούρτης Ογκενερόμπου, Ιορδανίδης, Τάσιος (78′ Παναγιώτου), Τζανουλίνος, Στάϊκος (63′ Μπαρέτας), Ρούτσης (89′ Κυριακίδης), Κόντος, Χατζηκυριάκου (78′ Γεωργιάδης), Θεοδοσιάδης.

ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΘΕΡΜΗΣ: Βεζυρίδης, Αγγελίδης, Ράτζα (41′ Στυλιανού), Αναστασιάδης Ν (30′ Πουρνάρας). Τρόκας, Σιούτας, Πασιαρδής (46′ Ηλιάδης), Κυριακίδης, Κράββαρης (56′ Δημητριάδης) , Διαμαντίδης (56′ Βενιζέλος), Μαυρομάτης.