Γ’ Εθνική Μπάσκετ (1ος όμιλος): Απολαυστική Καλαμάτα BC, ήττα για Δίωνα Κυπαρισσίας

Η Γ’ Εθνική ξεκίνησε και από την πρώτη της μάλιστα αγωνιστική μας προσέφερε πλούσιο θέαμα και τα παιχνίδια της είχαν πλούσιο θέαμα. Πάμε να δούμε τι έγινε σε αυτά του 1ου ομίλου της κατηγορίας.

Σε ένα “κλειστό” ματς, ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας δεν κατάφερε το πολυπόθητο “διπλό” μέσα στην Παναχαϊκή και ηττήθηκε στο τέλος με 73-68. Το “συγκρότημα” του coach Νιπεργιάλη πάλεψε μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα, όμως η ομάδα της Παναχαϊκής φάνηκε πιο ψύχραιμη. Η ομάδα του coach Λιόνα ευστόχησε σε “μεγάλα” σουτ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για τα τελευταία σφυρίγματα του αγώνα.

Σε ένα σπουδαίο “διπλό” και μάλιστα στην παράταση προχώρησε ο Εργοτέλης. Οι “νεοφώτιστοι” Κρητικοί κατάφεραν στο έξτρα πεντάλεπτο να πανηγυρίσουν μια πολύ σημαντική νίκη με 78-71. Το σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα ήταν 64-64.