Γ’ Εθνική: Ξέφυγε από Καβάλα ο Καμπανιακός – Η βαθμολογία

Ο Καμπανιακός εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Καβάλας στην έδρα του Αγροτικού Αστέρα και με τη νίκη επί του Άρη Αβάτου έφυγε στο +5.

Ισχυρό προβάδισμα για να κατακτήσει την κορυφή του 1ου ομίλου πήρε ο Καμπανιακός, ο οποίος επικράτησε 2-0 του Άρη Αβάτου.

Κάπως έτσι, ο Καμπανιακός έφτασε τους 49 βαθμούς και… έσβησε την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την Καβάλα, η οποία με τη σειρά της ηττήθηκε 1-0 εκτός έδρας από τον Αγροτικό Αστέρα.

Μεγάλη νίκη για τον Βύρωνα Καβάλας, ενώ συνεχίζει να ελπίζει για την αποφυγή του υποβιβασμού ο Αγροτικός Αστέρας.

Στο Νέστο όμως η ατμόσφαιρα είναι εντελώς διαφορετική! Η ομάδα της Καβάλας σ’ έναν αγώνα όπου η νίκη ήταν μονόδρομος για να παραμείνει ζωντανή στη «μάχη» της παραμονής πήρε το «τρίποντο» κόντρα στον Πανδραμαϊκό επικρατώντας στο Βερούλειο στάδιο με 2-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής της ήταν ο Μηνάς Πτηνόπουλος που σημείωσε και τα δύο γκολ. Το πρώτο που άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη επιτεύχθηκε στο 34ο λεπτό, ενώ το δεύτερο στις καθυστερήσεις.

Όσο για το Νέστο, δυσκολεύτηκε να πάρει το τοπικό ντέρμπι με τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου με 2-1. Πήρε νωρίς το προβάδισμα με πέναλτι του Ράνου στο 14ο λεπτό, όμως στο 55’ ο «Μέγας» απάντησε με τον Μπρούνο Κέλο και κρατούσε το «Χ» μέχρι το 80’ οπότε ο Οκάν διαμόρφωσε το τελικό 2-1.