Γερμανία – Λετονία 7-1: Με φόρα πηγαίνει στο Euro 2020 (video)

Η Γερμανία επικράτησε 7-1 της Λετονίας στο τελευταίο της φιλικό και πηγαίνει με φόρα στο Euro 2020, όπου την Τρίτη (15/6) αντιμετωπίζει τη Γαλλία.

Ασταμάτητη ήταν η Γερμανία στο τελευταίο της φιλικό κόντρα στη Λετονία ενόψει του Euro 2020. Η ομάδα του Γιόαχιμ Λεβ δεν λυπήθηκε την αντίπαλό της και της έβαλε επτά γκολ επικρατώντας 7-1.

Το σκορ άνοιξε στο 19ο λεπτό ο Γκόζενς, ενώ στο 21ο λεπτό το 2-0 έκανε ο Ιλκάι Γκιουντογκάν. Οι Γερμανοί συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί και στο 27′ οι Τόμας Μίλερ έγραψε το 3-0.

Πριν απ’ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Γερμανία είχε σκοράρει ήδη δύο γκολ, με αυτογκόλ του Όζολς στο 39′ και του Γκνάμπρι στο 45+1′.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Τίμο Βέρνερ έγραψε επίσης το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ για το 6-0. Οι Λετονοί μείωσαν στο 75′ με τον Σαβαλίεβς, πριν να διαμορφώσει το τελικό 7-1 ο Σανέ.

Η Γερμανία ξεκινάει τις υποχρεώσεις της στο Euro 2020 με τη Γαλλία την Τρίτη 15 Ιουνίου (22:00), ενώ στον όμιλό της έχει επίσης με Πορτογαλία και Ουγγαρία.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Ρούντιγκερ, Χούμελς, Γκίντερ (61′ Ζίλε), Γκοζένς (61′ Κ. Γκίντερ), Γκιουντογκάν (61′ Τζαν), Κρόος, Κίμιχ, Γκνάμπρι (46′ Σανέ), Μίλερ (76′ Μουσιάλα), Χάβερτς (46′ Βέρνερ)

ΛΕΤΟΝΙΑ: Όζολς, Φιόντορφς, Τσερνομόρντις, Ος (46′ Τάρασοβς), Γιουρκόβσκις, Κάρκλινς, Έρνσις, Ικάουνιεκς (46′ Μαξιμένκο), Ζιούζινς (75′ Σαβελίγεβς), Σιγκάνικς (68′ Γιάνζεμς), Ουλντρίκις (80′ Βάρσλαβανς).