Γιάννης για φίλημα, άμυνα για σεμινάριο και μπρέικ των Μπακς στη Βοστώνη! (+video)

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να καταγράφει τριπλ-νταμπλ και την άμυνα των Μπακς να είναι επιπέδου… Σέλτικς, τα «ελάφια» έφτασαν στο μπρέικ μέσα στη Βοστώνη ανοίγοντας λογαριασμό στη σειρά.

Απότομη προσγείωση στους Σέλτικς από το παιδί των… θαυμάτων! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παρά το γεγονός ότι δεν έχει στο πλάι του τον Κρις Μίντλετον, οδήγησε τους Μπακς σε μπρέικ μέσα στην έδρα της Βοστώνης στο πρώτο ματς της σειράς (0-1) και υπενθύμισε ποιοι είναι οι πρωταθλητές.

Τα «ελάφια» παίζοντας άμυνα επιπέδου Σέλτικς επικράτησαν με 101-89, με τον Έλληνα σούπερ-σταρ να καταγράφει το δεύτερο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του στα playoffs, έχοντας 24 πόντους, 13 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 2 τάπες. Άξιος συμπαραστάτης του ο Χόλιντεϊ με 25 πόντους, ενώ 15 είχε ο Πόρτις.

Από πλευράς Κελτών σε πολύ ρηχά νερά ο Τζέισον Τέιτουμ με 21 πόντους και κακά ποσοστά (6/18 εντός πεδιάς) και σε ακόμα χειρότερη κατάσταση ο Τζέιλεν Μπράουν με 12 πόντους με 4/13 εντός πεδιάς.

Πιο δυναμικά άρχισαν το ματς οι γηπεδούχοι και λογικό από τη στιγμή που το «TD Garden» έδινε πολύ μεγάλη στήριξη στους Σέλτικς και με μεγάλη έφεση από τη γραμμή του τριπόντου είχε διαμορφωθεί το 22-14 στην πρώτη περίοδο με τρίποντο του Γουίλιαμς, με τους Χόρφορντ και Σμαρτ να βάζουν τη δική τους πινελιά. Ωστόσο, οι Μπακς ξεμπλόκαραν με μεγάλα τρίποντα των Κόνατον και Πόρτις που επανέφεραν την ομάδα τους στο καλάθι (24-22), ενώ ο Κάρτερ έδωσε και το προβάδισμα στα «ελάφια» (24-25). Την ίδια ώρα ο Τέιτουμ ήταν άστοχος, προσπαθούσε να βρει τον ρυθμό του, αλλά μέχρι τότε οι Μπακς είχαν πάρει διαφορά οκτώ πόντων με τρίποντα των Κόνατον, Άλεν και Μάθιους (34-42).

Ο Γκρέισον Άλεν συνέχιζε καυτός (37-45), ενώ τα τελευταία λεπτά άνηκαν στον Γιάννη, που με προσωπικές ενέργειες μετέτρεψε το 43-48 σε 46-56, σκορ που ήταν και το τελικό του πρώτου ημιχρόνου, με τους πρωταθλητές να παίρνουν πρώτη φορά διψήφια διαφορά.

Οι Σέλτικς περίμεναν την αγωνιστική άνοδο του Τέιτουμ, που φαινόταν να έρχεται, καθώς με το τέταρτό του τρίποντο μείωσε σε 52-58, αλλά οι σημερινοί Μπακς είχαν απαντήσει σε όλα τα… προβλήματα που τους έβαζαν οι γηπεδούχοι. Με το… supporting cast του Γιάννη να είναι σε εξαιρετικό βράδυ και συγκεκριμένα οι Πόρτις και Άλεν, η διαφορά επανήλθε σε διψήφια τιμή (56-66) με αυτόν τον ρυθμό έκλεισε η περίοδος στο +9 για τους πρωταθλητές (69-78).

Με τα πρώτα λεπτά του τελευταίου δωδεκαλέπτου, οι Μπακς έριξαν τις τελευταίες χαριστικές βολές στο σώμα των γηπεδούχων, αφού με τρίποντο του Πόρτις η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 15 (72-87) και στη συνέχεια με τον ίδιο τρόπο, ο Χόλιντεϊ ουσιαστικά τέλειωσε το παιχνίδι διαμορφώνοντας το 75-92. Όταν οι Σέλτικς πλησίασαν στους 12 (84-96), ανέλαβε δράση ο Γιάννης που δικούς του πόντους έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.